Oulussa käveltiin hiljaa
Oulussa on viime aikoina ollut useita väkivaltaisuuksia, joiden kohteena on ollut ulkomaalaistaustainen ihminen. Kaukovainiolla pitseriassa sattuneessa ampumavälikohtauksessa sai surmansa marokkolainen mies ja toinen haavoittui.
Ajatus hiljaisesta kulkueesta kehittyi Pohjois-Suomen Islamilaisen Yhdyskunnan aloitteesta, johon yhtyivät muut uskonnolliset yhteisöt ja erilaiset rauhanliikkeiden aktiivit.
Kulkueesta muodostui satoja ihmisiä koonnut yhteinen mielenilmaus rasismia vastaan ja suvaitsevaisuuden puolesta.
Mielenilmaisu sai tuekseen samanaikaisen kulkueen Helsingissä, kunnioittamaan väkivaltaisesti kuolleiden muistoa ja edistämään rauhaa.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Ei koskaan uudestaan Kurdeja saa luovuttaa - Moksis Tiedonantajassa kesäkuussa 2022.
Hallitus antoi toukokuussa eduskunnalle esityksen uudeksi luonnonsuojelulaiksi. Lopputulos on kompromissi, jossa ainakin ympäristöjärjestöjen mukaan on vesitetty monia edistyksellisiä asioita.
DSL:n viikonlopun seminaarifestivaalilla 18.-19.6. nousee teemoiksi ympäristön, rauhan ja maailman taloudellisen sekä poliittisen epäoikeudenmukaisuuden kysymykset. Alustuksia kuullaan yli kymmeneltä vieraaksi saapuvalta kotimaiselta ja kansainväliseltä vieraalta. Lauantai-iltaan kuuluu myös kulttuuria, kun Matinkylän pirtillä nähdään West African dance show!
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.