Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kokoomus ajaa Suomea Natoon

    Arkiston arkiston artikkeli
    7.9.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 32/2007

    Matti Vanhasen porvarihallitus alkaa valmistella turvallisuus- ja puolustuspoliittista selontekoa. Osana sitä valmistellaan selvitystä Nato-jäsenyyden eduista ja haitoista. Hallitus antanee myös pian eduskunnalle tiedonannon tai selonteon Suomen osallistumisesta Nato-johtoiseen Afganistan-operaatioon. Päätettäväksi on tulossa myös Suomen suhtautuminen osallistumiseen Naton nopean toiminnan NRF-joukkoihin ja niiden operaatioihin. Päätöksenteon ajankohdasta on eriäviä käsityksiä. Näiden lisäksi käydään keskustelua siitä, millaisella panostuksella Suomen pitäisi osallistua YK-johtoiseen operaatioon Darfurissa.

    Aktiivisimmin Suomen laajemman Afganistan-operaatioon osallistumisen, NRF-joukkoihin osallistumisen ja Nato-jäsenyyden puolesta liputtaa kokoomus. Kokoomus pelaa näissä asioissa ilmiselvästi USA:n kanssa koordinoitua peliä. Sekä Suomen sitomista Afganistaniin että NRF-joukkoihin käytetään viime kädessä vipusimina Suomen viemiseksi Naton jäsenyyteen.

    Puhuessaan kokoomuksen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen ei jättänyt epäselväksi, että puolue haluaa ajaa Suomen kiinni USA:n ja Naton kylkeen, mielellään myös Naton jäseneksi.

    Katainen arvosteli jyrkästi puheita, joiden mukaan Suomen tulisi vetäytyä Afganistanista tai pienentää rooliaan siellä. Samalla hän vaati yleensäkin ”aktiivista, realistista ja tavoitteellista” ulkopolitiikkaa. Epäselväksi ei jäänyt, että hän tarkoitti liimautumista USA:n ja Naton politiikkaan. Nato on Kataisen mukaan ”meidän kanssa samanmielisten joukko”, jonka kanssa on oltava ”mahdollisimman tiiviissä yhteistyössä”.

    Viittauksen siihen, ettei kokoomusta tyydytä mikään vähempi kuin Nato-jäsenyys, sisälsi Kataisen näkemys, että ensi vuoden kesäksi valmistuva turvallisuus- ja puolustuspoliittinen selonteko on tienviitta vain nykyisen hallituksen alkutaipaleelle ja että sitä tulee täydentää erityisselvityksillä myöhemmin – arvattavasti niin kauan, kunnes päädytään Nato-jäsenyyden kannalle.

    Kataisen viitoittamassa kokoomuksen linjassa ei ole todellisuudessa ”realismin” häivääkään esimerkiksi suhteessa Irakin ja Afganistanin sotiin. Se on vain silmät ummessa sitoutumista USA:n raakaan ja epärealistiseen sotapolitiikkaan, joka ei ole luonut eikä luo mitään realistisia edellytyksiä rauhan ja ihmisoikeuksien toteutumiselle.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Varhaiskasvatusalan uusi sopimus astuu voimaan 1.1.2026. Kuva Yehia Eweis CCO 4.0
    Politiikka
    1.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Uusi työehtosopimus 10 000:lle yksityisen varhaiskasvatusalan työntekijälle – alan ensimmäinen oma sopimus muuttaa työehtojen perustaa

    Yksityisen varhaiskasvatusalan 10 000 työntekijää koskeva uusi työehtosopimus hyväksyttiin vuodenvaihteessa.

    34 35 Joakim kuva Aleksi Kolmonen nettiin
    Kulttuuri
    31.12.2025
    Akira Siivonen

    Rumat möröt eivät mahdu muottiin

    Harvard Ku Klux Klan, 1924
    Teoria
    31.12.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    USA:n äärioikeiston tausta

    Möhkö, Finland (51653688912)
    Kotimaa
    31.12.2025
    Maria Suutala
    Tilaajille

    Raiskattu luonto ja riistetty kansa – Rajaseudun arkea

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Uutiset
    31.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi opiskelijaruokailu kallistuu?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!