Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Keywords:
Kohti uusia merkkipaaluja
Kulunut vuosi on ollut monella tapaa historiallinen. Tasalukujen merkkivuosia tulee päätökseen vuoden vaihtuessa, joten on syytä hiukan kerrata, mitä opittiin ja mitä otetaan mukaan tuleville vuosille.
Sata vuotta sitten Suomen luokkasodassa taistelleita Punaisia on muistettu vuoden aikana ympäri maan ja tilaisuuksia on järjestänyt kiitettävä määrä eri tahoja. Suurin osa tapahtumista ei ole ollut ainoastaan muistelua, vaan niissä on opittu merkittävästi uutta ja kerrattu jo tiedettyä vuoden 1918 tapahtumista.
Yksi mieleenpainuva, uusi tutkimus itselleni oli Lahden Hennalan vankileirin tapahtumat luokkasodan päättymisen jälkeen. Tutkimuksen tehnyt ja Hennalan naismurhat -teoksen kirjoittanut Marjo Liukkonen vieraili Marx-opiston kesätapaamisessa. Kuulimme, miten punaisten naisvankien ja pakolaislasten määrä leirillä oli aikaisemmin arvioitua paljon suurempi ja kuinka valkoiset valikoivat teloitettaviksi naisia pukeutumisen perusteella.
Tässä Tiedonantajan numerossa on esillä toinen tärkeä tutkimus liittyen vuoden 1918 tapahtumiin. Juuri Tieto-Finlandian voittanut historiantutkija Seppo Aalto kertoo haastattelussa taustoja Kapina tehtailla – Kuusankoski 1918 -teokselleen. Artikkelin lopussa kuullaan tärkeää asiaa, joka tulisi pitää mielessä vuoden vaihtuessa:
Vetreä viisikymppinen käy ensi vuonna kiinni toivottavaan vallanvaihtoon eduskunnassa ja europarlamentissa.
– Uhkakuvana on, että muistovuoden jälkeen vuoden 1918 tapahtumiin ei enää tarvitse palata. Juuri nyt kirjan kansia ei tule lyödä kiinni. Tutkimusta on jatkettava, uusin kysymyksin, uusin näkökulmin ja aukkoja täydentäen.
Marx 200 juhlavuosi päätökseen
Maailmalla työväenliike, kommunistit ja vasemmistolaiset ovat kuluvana vuonna juhlineet Karl Marxin syntymän 200-vuotisjuhlaa. Tasavuosi ei olisi voinut tulla parempaan saumaan, kun tiedetään marxilaisen tutkimuksen ottaneen viime vuosina isompaa alaa useissa eri maissa. Sosialismin teoriat kiinnostavat jälleen opiskelijoita ja nuoria.
Suomessa on vuoden aikana järjestetty useita Marxiin liittyviä seminaareja, yllättäen myös muiden, kuin kommunistien järjestöjen toimesta. Toivotaan, että tällainen toiminta ei jää vain juhlavuoden trendiksi. Positiivista viestiä on tullut myös yliopistojen suunnalta, sillä ainakin Helsingin Yliopistossa on Pääomaa opetettu kurssilla, josta on saanut myös opintopisteitä.
Sosialismin vaatimuksilla vuoteen 2019
Suomen kommunistinen puolue juhli tänä vuonna satavuotista taivaltaan ja Helsingissä Vastavirtafestivaalien yhteydessä järjestetty juhlakonsertti keräsi Arbiksen salin täyteen väkeä. Sen lisäksi myös piirijärjestöissä järjestettiin paikallisia juhlia.
Puolueen seuraavalle vuosisadalle käydäänkin heti seuraavan tasaluvun saattelemana. Ensimmäinen valtakunnallinen Tiedonantaja ilmestyi nimittäin vuonna 1969. Vetreä viisikymppinen käy ensi vuonna kiinni toivottavaan vallanvaihtoon eduskunnassa ja europarlamentissa, Tiedonantaja-festivaaleihin Jyväskylässä 26. lokakuuta sekä tietysti omaan historiaansa!
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Israelia on syytetty tällä viikolla rasismista ja terveyden apartheidista, kun miljoonat palestiinalaiset suljettiin pois odotetun koronavirusrokotteen käyttöönotosta.
MC Kajo toivottaa hyvää uutta vuotta 2021 Tiedonantajan lukijoille lehden Youtube-kanavalla.
Suomen kommunistinen puolue on kerännyt tarvittavat 5000 kannattajakorttia puolueen uudelleenrekisteröintiä varten. Puoluerekisteriin palaa nyt puolue, joka ei hyväksy kymmenien miljardien eurojen tuhlaamista hävittäjähankintaan, ei työttömiä rankaisevaa eläkeputken poistamista eikä kuntien valtionosuuksien leikkaamista.
- 1 / 38
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Pääkirjoitukset
Eduskunta antoi hallitukselle valtuudet HX-hävittäjähankintaan. Melkoinen joululahja Suomen kansalle, joka ei mielipidemittausten mukaan edes halua hävittäjiä.
Ympäristökriisiä ei voi hillitä vain viilaamalla nykyistä järjestelmää nurkista. Määrätietoista liikkumista pois markkinavoimien ehdoilla toimivasta yhteiskunnasta tarvitaan.
Työnantajat ovat lähteneet syksyn TES-neuvotteluissa siitä, että työntekijöiden tärkein tehtävä on tehdä töitä yritykselle mahdollisimman halvalla. Työntekijöiden hiostaminen ja työajan pitkälle viedyt joustot ovat kasvattaneet stressin ja työuupumuksen kestämättömiin mittoihin.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.