Joensuussa tempaistiin ilmastolain puolesta
Laskiaistiistaina järjestettiin Joensuussakin lumiukkojen ja akkojen tempaus ilmastolain puolesta osana Maanystävien valtakunnallista kampanjaa. Joukko nuorekkaita ihmisiä oli auttamassa käytännön järjestelyissä.
– Ihan hyvin on väkeä pysähdellyt, monet kulkijat ovat innostuneet tekemään lumiukkoja, kertoo tapahtuman paikallinen järjestelijä opiskelija Eija Kärkkäinen.
– Vanhemmiltakin ihmisiltä on tullut myönteistä palautetta, tyyliin hyvä että joku tekee jotain. Kyllä ilmastolain tarve tulee paremmin tunnetuksi tällaisten tempausten avulla ja lumiukot ja akat ovat tyytyväisiä.
– Pienellä porukalla me tämä tapahtuma saatiin pystyyn, olen hyvin tyytyväinen, kyllä tämä on onnistunut. Kannattaa lähteä tekemään, kyllä ihmiset sitten tulevat mukaan, Kärkkäinen vakuuttaa.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Suomen Nato-jäsenyyteen ja hakuprosessiin kriittisesti suhtautuvat tahot järjestävät mielenosoituksen Helsingissä sunnuntaina. Tapahtumassa puhuvat muun muassa vapaa kirjoittaja Arja Alho ja emeritusprofessori Jyrki Käkönen.
Sovintoesitys ei olisi tarjonnut palkkakuopassa oleville hoitajille pois pääsyä palkkakuopasta, eikä vähentänyt hoitajapulaa, kommentoi tehyläinen lastenhoitaja Mervi Grönfors liittojen hylkäämää sovittelulautakunnan sovintoehdotusta.
Ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu on ollut vaihtoehdotonta. Sotilaallinen liittoutumattomuus ja yhteistyöhön perustuva rauhanomainen linja ei tarkoita Suomen jäämistä yksin konflikteissa, kuvaa Arja Alho toimittamaansa julkaisua Sota ja rauha. Sotilasliittoon vai ei?
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.