Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Huippunimiä alustajiksi kesän Marx-opistoon
Demokraattisen sivistysliiton järjestämään Marx-opiston kesätapaamiseen on saapumassa huippualustajia elokuussa. Viikonloppukurssilla opiskellaan marxilaista teoriaa ja käytännön toimintaa.
Tällä kertaa tapaamisessa pureudutaan ajankohtaisiin aiheisiin kuten pandemioiden vaikutuksiin yhteiskunnallisessa muutoksessa, kapitalistisen yhteiskuntajärjestelmän kriisialttiuksiin, Covid-19 pandemian aiheuttamaan maailmanlaajuiseen lamaan ja sosialistisen vaihtoehdon mahdollisuuksiin.
Kansanterveyden historian dosentti Heikki S. Vuorinen esitelmöi aiheesta ’kulkutautien yhteiskunnalliset vaikutukset’. Helsingin yliopistossa politiikan tutkimuksen yliopistonlehtorina toimiva Emilia Palonen alustaa liittyen koronakriisiin ja populismiin. Kelan eläkkeellä oleva tutkija Pertti Honkanen avaa keskustelua aiheesta ’kapitalismin kriisialttiudet’.
– Maailmanhistoriassa on ollut kaksi vaihetta, joissa ihmiskunta on kokenut siirtymisen vanhasta tavasta hankkia toimeentulo täysin uuteen tapaan.
Mullistuksia yhteiskuntajärjestelmissä
Vuorinen pohdiskeli Tiedonantajan numerossa 04/2020 sitä, mitkä tekijät ovat historian kuluessa edistäneet uusien tautien ilmestymistä ihmiskuntaan.
– SARS-CoV-2:ksi nimetyn uudentyyppisen koronaviruksen aiheuttama COVID-19-pandemia on esimerkki tästä. Keskeistä uusien tautien ilmestymisessä on ihmisten elämisen ehtojen syvälliset muutokset. Maailmanhistoriassa on ollut kaksi vaihetta, joissa ihmiskunta on kokenut siirtymisen vanhasta tavasta hankkia toimeentulo täysin uuteen tapaan ja suhde toisiin ihmisiin ja ympäristöön on mullistunut täysin, kirjoitti Vuorinen.
Hän myös kommentoi koronaviruspandemiaa YLE:n artikkelissa maaliskuussa.
– Uuden taudin ilmestyminen historiassa on yhteydessä siihen, että yhteiskunnassa ja ympäristössä on tapahtunut sellaisia muutoksia, jotka edesauttavat sen taudin ilmestymistä, sanoi Vuorinen tuolloin.
Viikonlopun aikana aihepiiriä käsitellään ennakkomateriaalin, asiantuntija-alustusten ja ryhmätöiden avulla. Kurssi järjestetään kaksi kertaa vuodessa, talvella ja kesällä. Kurssille ovat tervetulleita kaikki, jotka haluavat opiskella taitoja toimia luokkatietoisessa työväenliikkeessä.
Marx-opisto on tarkoitettu sinulle, joka tarvitset eväitä radikaaliin vasemmistolaiseen vaikuttamiseen ja haluat oppia lisää järjestötyöstä. Teoriaa ja käytäntöä yhdistävän opiston tarjonta on tarkoitettu erityisesti nuorille ja vasta mukaan toimintaan tulleille.
Lisätietoja Marx-opiston kesätapaamisesta saat DSL:n toimistolta: puh (09) 7743 8130 tai sähköpostitse dsl@desili.fi (heinäkuussa toimisto on suljettu)
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi rakentamiseen erikoistuneen yrityksen toimitusjohtajan ja vastaavan työnjohtajan työturvallisuusrikoksesta 20 päiväsakkoon. Työntekijä loukkaantui pudottuaan rakenteilla olleen omakotitalon seinärakenteen päältä.
Israelia on syytetty tällä viikolla rasismista ja terveyden apartheidista, kun miljoonat palestiinalaiset suljettiin pois odotetun koronavirusrokotteen käyttöönotosta.
MC Kajo toivottaa hyvää uutta vuotta 2021 Tiedonantajan lukijoille lehden Youtube-kanavalla.
- 1 / 39
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Teoria
Kuntavaaleissa yksittäisellä äänestäjällä on huomattavasti suurempi mahdollisuus osallistua tai vaikuttaa vaalitulokseen, kuin enemmän arvossa pidetyissä eduskuntavaaleissa. Kunnallinen toiminta ja päätöksenteko onkin pitkälti ollut se tekijä, jonka ansiosta maamme on nykyisin sellainen kun se on.
Meillä on käsissämme kapitalistisen yhteiskuntarakenteen aiheuttama ympäristökriisi, jota ei voi ratkaista, jollemme keskity koko kapitalistisen yhteiskuntarakenteen muuttamiseen. Tiedonantajan laaja teoria-artikkeli listaa syitä, miksi ympäristökriisiin ratkaisemiseen tarvitaan sosialismia.
Karl Marxin Pääoma mullisti perinteisen taloustieteen käsitykset ja ennakoi kaukonäköisesti globaalin kapitalismin kehitystä. Tilaa nyt Pääoman I osan uusi, korjattu painos ennakkoon!
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.