Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Keywords:
Grano polkee edelleen työehtoja, työntekijät lakkoon huomenna
Teollisuusliitto vaatii yhdessä Granon työntekijöiden kanssa, että Grano työnantajana
1. noudattaa media- ja painoalan yleissitovan työehtosopimuksen mukaisia yhtäläisiä työehtoja kaikkiin työntekijöihinsä takautuvasti alkaen 1.3.2020,
2. noudattaa Suomen lainsäädäntöä ja kunnioittaa työntekijöiden perusoikeuksia kuten järjestäytymis– ja neuvotteluoikeutta, ja
3. tunnustaa työntekijöiden valitsemat luottamushenkilöt.
Teollisuusliitto käynnistää lakon Grano Oy:ssä keskiviikkona 10. kesäkuuta. Lakon on määrä kestää viisi päivää ja se koskee yli 500 Granon työntekijää eri puolilla Suomea. Ylityökielto alkoi maanantaina 8.6. ja päättyy sunnuntaina 21.6.
Lakko koskee toimipisteiden kaikkia töitä katsomatta työntekijän tehtävää tai sitä, onko henkilö Teollisuusliiton jäsen. Lakon ulkopuolelle on rajattu lääkinnällinen suojavarustetuotanto.
– Työtaistelun syynä on se, että Grano on kieltäytynyt soveltamasta media- ja painoalan yleissitovaa työehtosopimusta ja sen mukaista luottamusmiesjärjestelmää kaikkiin työntekijöihinsä. Kyseinen työehtosopimus on graafisen alan ainut yleissitova työehtosopimus, jota yrityksen pitää noudattaa. Grano on kuitenkin käyttänyt suurimpaan osaan työntekijöistään (noin 90 prosenttia) yksipuolisesti itse määrittelemiään työehtoja, jotka ovat Teollisuusliiton ja työnantajia edustavan Medialiiton solmimaa media- ja painoalan työehtosopimusta huonommat, kerrotaan liitosta.
– Teollisuusliitto on yhdessä työntekijöiden kanssa yrittänyt keskusteluin ja vetoomuksin vaikuttaa Granoon työnantajana, että se ryhtyy soveltamaan media- ja painoalan yleissitovaa työehtosopimusta kaikkiin työntekijöihinsä. Yritys on tästä järjestelmällisesti kieltäytynyt. Näin siitä huolimatta, että työntekijöiden keskuudessa tehdyn kyselyn mukaan 98 prosenttia kannattaa yleissitovan työehtosopimuksen noudattamista, ja että 430 työntekijää jätti Granon johdolle 2. kesäkuuta vetoomuksen saman asian puolesta, liitosta jatketaan.
Lakko ja ylityökielto ovat laillisia toimenpiteitä.
– Lakko ja ylityökielto ovat laillisia toimenpiteitä. Työrauha on voimassa vain yrityksissä, jotka ovat järjestäytyneet kullakin sopimusalalla Teollisuusliiton sopijaosapuolena toimivaan työnantajajärjestöön. Grano ei ole Medialiiton jäsen, jolloin työrauhavelvoite ei koske Granon työntekijöitä. Liiton julistama ylityökielto puolestaan on aina laillinen toimenpide. Työtaistelu on perusoikeus, ammattiliitto linjaa.
Juttua muokattu 10.6.2020
Lisäys uutiseen:
– Teollisuusliitto peruu toistaiseksi hyvän tahdon eleenä keskiviikkona alkavaksi ilmoitetun lakon Grano Oy:n toimipisteissä. Teollisuusliiton ja Granon edustajat pääsivät tiistaina neuvottelukosketukseen valtakunnansovittelijan avustuksella. #työtaistelu
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Suomen kommunistinen puolue julkaisi uuden puolueohjelmansa. Ohjelmassa tehdään uusia arvioita yhteiskunnan ja maailman kehityksestä, jonka pohjalta kommunistisen puolueen poliittiset linjaukset määrittyvät.
Eduskunnan käsittelemissä ulko- ja turvallisuuspoliittisissa selonteoissa on todettu toistuvasti, myös Ukrainan sodan aikana, että Suomeen ei kohdistu sotilaallisen hyökkäyksen uhkaa.
Jukka Heiskaselta on ilmestynyt uusi artikkelivihkonen Marxin uudet ulottuvuudet – niitä vanhoja unohtamatta. Kirjoittaja kertoo, että tietyssä mielessä Karl Marxin filosofisen ajattelun tiivistämisen tehtävä on mahdoton, koska Marx loi jatkuvasti uutta käsitteistöä, ylitti tieteenalojen rajoja ja monien ihailijoidensakin ymmärryksen. Vihkonen esittelee Marxin filosofista ajattelua eri kausilta.
- 1 / 76
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Suomen kommunistinen puolue julkaisi uuden puolueohjelmansa. Ohjelmassa tehdään uusia arvioita yhteiskunnan ja maailman kehityksestä, jonka pohjalta kommunistisen puolueen poliittiset linjaukset määrittyvät.
Ei koskaan uudestaan Kurdeja saa luovuttaa - Moksis Tiedonantajassa kesäkuussa 2022.
Hallitus antoi toukokuussa eduskunnalle esityksen uudeksi luonnonsuojelulaiksi. Lopputulos on kompromissi, jossa ainakin ympäristöjärjestöjen mukaan on vesitetty monia edistyksellisiä asioita.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.