Tässä arkistossa on listattu Tiedonantaja.fi:n artikkelit ennen uusitun sivuston avaamista 28.1.2010.
Ammattiyhdistysliikkeen alistamisesta puoluepolitiikan välineeksi kertoo paljon se, että SAK:n varapuheenjohtaja Pekka Ahmavaara (vas) esitti puhtaasti puoluepoliittisen "testamenttinsa" SAK:n valtuuston kokouksessa, jonne moiset testamentit eivät lainkaan kuuluisi. Mutta jätetään tämä puoli tässä sikseen.
Ahmavaara esitti vasemmistoliiton ja SDP:n yhteistyön tiivistämistä. Hän teki sen tilanteessa, jossa SDP jatkaa hallituksessa uusliberalistista, oikeistolaista politiikkaa ja vasemmistoliitto on oppositiossa - tai ainakin hallituksen ulkopuolella.
Mitä pahaa tässä on? Eikö vasemmistopuolueiden keskinäissuhteiden vaaliminen ole erityisen tärkeää asetelmassa, jossa suhteet voivat kärsiä? Ja jospa Ahmavaara haluaa yhteistyötä tiivistämällä vetää SDP:tä ja sitä kautta myös hallituksen politiikkaa vasemmistolaisempaan ja työväenhenkisempään suuntaan?
Valitettavasti "testamentti" ei tue näitä hyviä uskomuksia. Ahmavaaran puheesta ei löytynyt suurennuslasillakaan ainoatakaan kriittistä sanaa SDP:n aatteellisesta tai poliittisesta linjasta, ei myöskään sen hallituksen linjasta, jossa SDP on mukana.
Sitä vastoin vasemmistoliitosta Ahmavaara löysi paljon moitittavaa, ei sellaista mitä sokea Reettakin näkee, vaan aivan muuta: Siinä on "vihreä" siipi, "jolle demarit ovat lähes yhtä paha kauhistus kuin heille on oman puolueen ns. ay-siipi". Ja siinä on "populisteja ja stalinisteja". Ahmavaara epäili, onko "luja ja asiallinen oppositiopolitiikka populismiin sortumatta ylipäätään mahdollista" vasemmistoliitolle ja "auttaako oppositioasema lisäämään kannatusta".
Kaiken lisäksi hän maalasi esiin sen kauhean mahdollisuuden, että vasemmistoliitto "hakee kannatustaan yhä enemmän vihreiden, sivistyneistön, kulttuuriradikaalien, erilaisten vähemmistöryhmien, nuorten, toimihenkilöiden ja feministien keskuudesta". Näin tehdessään se Ahmavaaran mukaan "etääntyisi työväenliikkeen perustastaan". Miksi ihmeessä etääntyisi, sen Ahmavaara piti omana salaisuutenaan.
Kun Ahmavaara siis SDP:tä myötäkarvaan ja "omaa" puoluettaan vastakarvaan silittäen esitti yhteistyön tiivistämistä, niin mitä hän itse asiassa esitti? Hän esitti vasemmistoliiton sovittamista näennäisessä oppositiossa ollen mahdollisimman lähelle SDP:n johtoa, maan hallitusta ja niiden oikeistolaista linjaa. Ja tietysti kumpaankin puolueeseen kuuluvan ay-johdon "paita ja peppu" -yhteistyön edelleen tiivistämistä oikeistolaisen linjan ja tupoilun puolesta.
Se oli Ahmavaaran tiivistämisesityksen lyhyen aikavälin tavoite. Pitemmän aikavälin tavoite liittyykin vasemmistoliiton sulauttamiseen SDP:hen.
Juuri kukaan ei ole tällaista sulauttamista kannattaessaan sanonut sitä suoraan. Ei Ahmavaarakaan. Mutta asiallisia esteitä sulauttamiselle hän ei nähnyt. SDP:n ja vasemmistoliiton välillä "ei ole enää ideologisia eroja" (mikä pitäneekin paikkansa). Oikeistodemarien vakiohokemaa toistaen Ahmavaara väitti niiden perusteiden "romahtaneen viimeistään reaalisosialismin romahduksen myötä kommunistitaustaisen työväenliikkeen perinteen tappioksi". Miten niin, sitä hän ei perustellut. Hän pelkisti erojen häipymisen, toki peitekieltä käyttäen, siihen, että kumpikaan puolue ei pyri sosialismiin eikä suunnitelmatalouteen vaan kannattaa kapitalismia. Poliittisista ja politiikantekotapaan liittyvistä eroista Ahmavaara ei puhunut mitään, nähtävästi niitäkään ei siis hänen mielestään ole.
Esteeksi sulauttamiselle Ahmavaara näki vain molempien puolueiden jäsenistön "urautuneet ajatukset", joiden takia sulautuminen voisi "heikentää niiden yhteenlaskettua kokonaiskannatusta" Siis "toistaiseksi tarkoituksenmukaista on jatkaa kahdessa vasemmistopuolueessa". Mutta sulautumisen "esteitä on pyrittävä poistamaan, ei nostamaan".
Myös ja ennen kaikkea sulautumisen esteiden poistamisen näkökulmasta Ahmavaara siis esitti SDP:n ja vasemmistoliiton tiivistyvää yhteistyötä. Konkreettisina esimerkkeinä hän mainitsi muun muassa ryhmittymisen Tarja Halosen taakse seuraavissa presidentinvaaleissa sekä vasemmistoliiton tuen SDP:n pääministeriydelle vuoden 2007 eduskuntavaaleissa. Vastalahjaksi SDP tukisi vasemmistoliiton osallistumista hallitukseen.
Ahmavaara esitti myös varsinaiseen fuusioitumiseen viittaavasti selvitettäväksi, "mitä nykyisiä toimintoja voitaisiin yhdistää sekä tehokkuuden, taloudellisuuden että synergiahyötyjen aikaansaamiseksi". Hän mainitsi puolueiden päivälehdet sekä niitä lähellä olevat opintojärjestöt ja arkistot. Yhdistämistä vaihtamalla vasemmistoliiton jäsenkirja SDP:n jäsenkirjaan Ahmavaara ei maininnut, vaikka sitäkin jo tapahtuu ainakin SAK:n toimitsijapiireissä.
"Voi tulla aika, jolloin tarvitaan yksi yhteinen vasemmisto- ja työväenpuolue. Silloin sen on myös oltava mahdollista", Ahmavaara profetoi testamenttinsa päätteeksi.
SDP:n johto tervehti Ahmavaaran testamenttia kuin kissa hiirtä kolon suulla. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes sanoi - tietysti jo virkansakin puolesta - ettei pidä yhdistämistä "realistisena eikä muutenkaan tarpeellisena", mutta korosti yhteistyötä "esimerkiksi EU-asioissa". Pahaksi onneksi on niin, että jos vasemmistoliitto ottaa lähtökohdaksi yhteistyön SDP:n kanssa EU-asioissa, se ei ole politiikan olennaisissa kysymyksissä oppositiossa ollenkaan. Suo siellä, vetelä täällä.
Parhaillaan muuten kerätään kannattajakortteja Suomen kommunistisen puolueen palauttamiseksi uudelleen puoluerekisteriin. Joko sinä olet allekirjoittanut? (ES)
USA kaavailee Kuubassa sijaitsevan Guatanamo Bayn keskitysleirin muuttamista kuolemanleiriksi, joka olisi varustettu omalla kuolemaantuomittujen osastolla ja teloituskammiolla., kertoivat brittilehti The Mail on Sunday 25.5. ja australiaislehti The Courier-Mail 26.5. Uutisen mukaan vankeja tutkittaisiin, tuomittaisiin ja teloitettaisiin leirialueella ilman valamiehistöä ja vetoomusoikeutta.
Suunnitelmista kertoi kenraalimajuri Geoffrey Miller, joka vastaa Guantanamon Delta-leirin 680:sta epäillystä. Leirillä on vankeja 43 maasta. Epäiltyjä on pidetty leirillä ilman syytteitä 18 kuukautta. Heidät otettiin vangeiksi USA:n hyökättyä Afganistaniin.
USA:ta on jo tähänkin mennessä syytetty kautta maailman sotavankeja koskevan Geneven sopimuksen rikkomisesta. Tieto uusista suunnitelmista on kauhistuttanut ihmisoikeusryhmiä ja vankeja edustavia lakimiehiä. Suunnitelmia pidetään selvänä osoituksena siitä, että USA:lla ei ole mitään aikomuksia noudattaa kansainvälisesti tunnustettua oikeutta.
Sotilastribunaaleja vastaan toimivaa yhdysvaltalaista ihmisoikeusryhmää johtava oikeustieteen professori Jonathan Turley ei pidä yllättävänä, että viranomaiset ovat rakentamassa kuolemaantuomittujen osastoa Delta-leirille. "Tämä leiri luotiin teloittamaan ihmisiä. Hallinnolla ei ole mitään intressiä tuomita pitkiin vankeusrangaistuksiin ihmisiä, joita se pitää kovina terroristeina."
Guantanamossa pidettäviä vankeja voitiinkin tähän saakka pitää suhteellisen "hyväonnisina" - verrattuna esimerkiksi niihin 3 000:een taleban-vankiin, jotka murhattiin Afganistanissa USA:n erikoisjoukkojen valvonnassa marraskuussa 2001.
Samaan aikaan USA pitää brittiläisen The Observer -lehden mukaan Irakissa lähellä Bagdadin lentokenttää laittomasti hallussaan tuhansia sotavankeja ja muita kiinni otettuja päästämättä ihmisoikeusvirkailijoita, esimerkiksi Kansainvälisen Punaisen Ristin edustajia, heidän luokseen. Silminnäkijän, ranskalaisen tv-kuvaajan, mukaan ainakin osalla vangeista on suukapula, huppu päässä ja kädet sidottuina selän taakse ja heitä on hakattu. Amerikkalaisen sotilaslähteen mukaan vangit nousivat vajaa kaksi viikkoa sitten kapinaan, jonka USA:n armeija tukahdutti.
Tällaisia aikoja elämme. (ES)