Aktiivisia keskusteluja:
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 viikkoa, 2 päivää sitten. (19)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 päivää, 18 tuntia sitten. (15)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 viikkoa, 2 päivää sitten. (36)
kirjoittaja Työeläkeläinen
aloitti 2 viikkoa, 1 päivä sitten. (27)
kirjoittaja Arto Tuominen
aloitti 1 viikko, 1 päivä sitten. (21)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko, 1 päivä sitten. (41)
kirjoittaja jyrki laukkanen
aloitti 3 kuukautta, 3 viikkoa sitten. (7)
kirjoittaja Unto Kiiskinen Jokioinen
aloitti 1 kuukausi sitten. (27)
kirjoittaja Arto Tuominen
aloitti 1 viikko, 1 päivä sitten. (16)
kirjoittaja jyrki laukkanen
aloitti 5 päivää, 3 tuntia sitten. (13)
kirjoittaja Topi
aloitti 1 viikko, 2 päivää sitten. (26)
kirjoittaja Joutomies
aloitti 1 viikko, 2 päivää sitten. (11)
kirjoittaja Martin Löf
aloitti 2 viikkoa, 1 päivä sitten. (15)
kirjoittaja Teknikko
aloitti 2 viikkoa, 5 päivää sitten. (2)
kirjoittaja Baccus
aloitti 4 viikkoa, 1 päivä sitten. (32)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 2 viikkoa, 2 päivää sitten. (4)
kirjoittaja Matti Aalto
aloitti 1 vuosi, 2 kuukautta sitten. (68)
kirjoittaja Moderaattori
aloitti 2 viikkoa, 1 päivä sitten. (2)
kirjoittaja Arto Tuominen
aloitti 2 viikkoa, 1 päivä sitten. (6)
kirjoittaja Torpeedo
aloitti 10 kuukautta, 3 viikkoa sitten. (33)
Kiertelemällä Barcelonassa ja Mallorcalla kaupoissa olen yrittänyt selvittää Espanjan verokäytäntöä. Liikkeitten henkilökunnalla ei tunnu olevan aavistusta veroprosenteista ja laskulapuissa ilmoitetaan , että verot sisältyvät kokonaishintaan.
Elintarvikkeilla tuntuu olevan ALV-vero 8% ja yleinen ALV 18 %. Jos vertaamme Suomen vastaaviin lukuihin 13 % ja 23 % niin voi vain esittää kysymyksen , etteikö nykyinen maamme kansallissosialistinen hallitus ole
huomattavasti kovemmalla kädellä kohtelemassa matalapalkkaisia,joitten alhainen palkkavero on korvattu kulutukseen kohdistuvalla rankaisuverolla.
Coca-Cola purkin saa Espanjassa 50 centillä ja litran viinipurnukoita 75 centistä alkaen. Elintarvikkeiden hinnat ovat monissa tuotteissa 40 % Suomen hintatasosta. Tällaisella hintatasolla ei verokertymää juurikaan synny. Kaikkien suurimpien asumalähiöiden kaduilla järjestetään viikottaisia markkinoita, joilla hyvälaatuista tavaraa myydään ohi kaiken kontrollin ja myyjinä maahanmuuttajia ja paikallisia romaneja. Kansalaisten halu maksaa veroja on minimissä korkean korruptioasteen takia. Julkisen sektorin rakentamista ei maassa juurikaan tarvita ja miljoonan verran asuntoja on myymättä vaikkakin niiden hinnat ovat pudonneet yli 30 % muutamassa vuodessa. Maahanmuuton virta on kääntynyt paluumuutoksi ja erityisesti latinalaisen Amerikan siirtolaiset ovat palaamassa kotiseuduilleen. Myös espanjalainen nuori ammattitaitoinen työvoima on etsitymässä Etelä-Amerikkaan sankoin joukoin.