Meillä SKP:ssä emme osaa olla osa työväenliikettä, ei meillä oikeasti ole yhteyksiä työpaikoille.
Piirisihteerit joko ovat sivistyneitä, tai muuten vaan irti arjesta.
Tampereella ihan vaan umpilaiska piirisihteeri.
Naputtaa naulaa, kuvaa sen, ja kaikilla on kuva raatajasta.
Se on valehtelua se…
Pitäisi olla piirisihteerin ajan tasalla, reagoida heti, kirjoittaa siitä, lähettää se jäsenistölle.
Tiukat yhteydet omaan jäsenistöön, osastoihin, viikoittain.
Ohjata, organisoida, luoda yhteyksiä…
Ryhmät, puolueet, lehdet, radiot, linkit, ihmiset, liikkeet…ne ovat oltava piirisihteerin hallinnassa.
Tampereella EI…tapahtukoon tahtosi…jumalani…
Olet Markku huomannut vihdoinkin sen jonka me muut olemme nähneet jo vuosia sitten. Kommunistinen liike ja puolueet ovat katoamassa kartalta ja elämästä.
Kun parin tuhannen aktiivi joukko (hieman liioitellen) joutuu jakaantumaan useaan puolueeseen joidenkin lillukanvarsien vuoksi niin valmista tulee. Vain yhteistyössä on voimaa eikä sitä noiden uskonriitojen joukosta taida löytyä.
Komupuolueiden katoamisesta ei tosin seuraa mitään vahinkoa vaan taitaa jäädä homma plussan puolelle, joten TERVE MENOA!
Suomen Tyovaenpuolueen vuoden 1903 Forssan kokouksen ohjelmasta on toteuttamatta vain kirkon ja valtion ero ja uskonnon opetuksen lopettaminen kouluista. Nykyinen SKP:n ohjelma ei naita tavoitteita jostain syysta kannata. Suuryhtioiden ja rahanvallan vastainen taistelu taas on Don Quijoten taistelua tuulimyllyja vastaan. SKP:n historiallinen painolasti Suomessa on vaikeasti irroitettavissa suomalaisten suhteesta ja ajattelusta Neuvostoliittoa kohtaan. Tastahan tiedotusvalineet tulevat pitamaan huolta viela vuosisatoja. Turhalta tuntuu vertaaminen vasemmiston menestykseen Etela-Euroopassa. Vastarintaliikkeiden taistelu Natsi-Saksan miehitysta vastaan on edelleen ihmisten mielissa sankarillisena toimintana. Suomalaisten sosiaalisuuden ja yhteisollisyyden lisaaminen ja edistaminen voisi olla SKP:n tavoite,mutta puolueen nimea muuttamatta ei uskottavuutta lisata.
Yhteisó voisi olla SKP:n uusi nimi ?
Mita tarkoitetaan monopolien vastaisella rintamalla? onko tämä kenties toimintaa Alkon vähittäismyyntimonopolia vastaan?
Ainakin osa puolueista toimii uskonnon kaltaisen uskomuksen siivittämänä, kommunistit etunenässä. Jos halutaan moiset opit eroon valtiosta niin ehkä olisi syytä kieltää myös puolueiden osallistuminen politiikkaan ja hallintoon onhan puolueeseen kuuluminen yksityisasia siinä kuin eri uskontokuntiinkin kuuluminen.
jyrki laukkanen, sittenkö "paratiisi" olisi täällä kun kirkko ja valtio vielä saataisiin erotettua? Olethan huomannut, että huomattava enemmistö suomalaisista kuuluu "kirkkoon" (vaikkeivat joka viikko kirkon penkkejä kulutakkaan), joten taitaa olla vaikeaa ero.
Kun puhut vastarintaliikkeiden taistelusta natseja vastaan olet oikeassa, mutta Suomessa ja suomalaiset kokevat sen, että taistelu natsien rinnalla Neuvostojoukkoja vastaan oli taistelua vielä pahempaa saatanaa vastaan! Talvisodassa taistelimme yksin! Sillä ei ole mitään merkitystä, että n.0,5% eli kommunistit voivat olla julkisesti erimieltä, mutta varmaan mielissään "siunaavat", että onneksi jäi Siberian keikka kokematta. Muistathan balttien kyyditykset Siberiaan?
Se, että lehdistö voi kirjoittaa muutakin kuin mitä jossain puoluetoimistossa on päätetty on vain demokratian/sananvapauden toimivuuden merkki. "Ei ole peilin vika jos naama on väärä", pitää tässäkin yhteydessä paikkansa!
Suomalaiset kokevat monia asioita nimenomaan maailmankatsomuksen kapeuden takia ,jota kapeutta nimenomaan kirkko ja opetusjäjestelmä yhdessä tiedotusvälineiden kanssa kaikin voimin puolustavat. Yhdysvalloissa demokratian ja kapitalismin huippuvaltiossa uskonnon opetus on kielletty valtion kouluissa.
Venäläisten leimaaminen saatanoiksi taisi olla sotavuosina kirkon tehtävä ja taitaa olla vieläkin. Tarvitsee vain selailla sodan ajan Suomen Kuvalehtiä ja muita tiedotusvälineitä niin tajuaa millaista aivopesukoneistoa ylläpidettiin suomalaisten sotahulluuden kiihoittamiseksi. Nyt kun olemme saaneet oikeistolaisen presidentin ,niin olen huomaavinani, että Venäjä-fobiaa taas lämmitetään. Paasikiveä tulee äidin lisäksi ikävä.
Se sotahulluushan arvoisa jyrky tyrkki ne venäläiset komukat hyökkäämään juuri Suomeen joten ei siitä meitä suomalaisia voi syyttää. pakkohan se on hanttiin pistää kun tulivat ilman viisumia ja vielä kiersivät tullipaikat tullen metsien ja peltojen yli. Tullissahan olisi voitu riisua aseet pois kuten kaikilta seuramatkalaisilta nykyäänkin tehdään.
Sinä jyrki nähtävästi komukkana et oikein osaa katsoa neukkutoimintaa sellaisena miltä se taviksesta näyttää, taviksesta joka on kuunnellut komu ja neukkupropagandaa kohta 70 vuotta.
Kirkko ei ollut sotaan yllyttäjä vaan Neuvostoliiton kommunistinen puolue ja sen lähetyssaarnaaja osasto Stalinin ja Ku(u)sisen johdolla. Kommunismiahan piti uutena uskontona levittää kaikille maapallon ihmisille pelastussanomana eli evankeliumina.
Jyrki Laukkanen, en kyllä ymmärrä missä olet koulutuksesi saanut? Tietysti jos ainoa koulutus on "Sirolaopisto voi oma "näkökenttä" jäädä kapeaksi. Minun aikana ainakin koulussa puhuttiin monipuolisesti eri valtioista ja tustuttiin myös luterilaiseen uskontoon. Tehkööt jenkit kouluissaan miten ovat hyväksi nähneet, se ei minulle kuulu.
Kun puhut sota-ajan kiihoituksesta, niin kannattaa lukea "Suomen Kansanarmeijan julistus" vuodelta -39. Jos se ei ole kiihoitusta vieraan valtion taholta niin mikä sitten? Ei ihme, että kommunistitkin olivat yhteisessä rintamassa Neuvostojoukkoja vastaan! Taisi se julistus tehdä tehtävänsä? Olisiko Suomen Kuvalehden pitänyt ylistää Isä Aurinkoista, joka sotilaitaan säästämättä tuli suomalaisia tovereita auttamaan ja jotka eivät sitä apua edes halunneet muutamaa isänmaanpetturia lukuunottamatta.
kommentoivat toverit eivät ymmärtäneet oikeastaan sanaakaan jutustani, eivät edes sivunneet sitä.
Toimintatavoista kritisoin, en ideologiasta, tai historiasta.
Ajatelkaahan toverit, jotka kommentoitte, että historiaa on aika vaikeaa tulkita.
Emme edes ole samaa mielta mitä juuri nyt tapahtuu euroopassa tai koko maailmassa.
Emme siis ole samaa mieltä tapahtuneesesta, 10 tai 50 vuotta tai 100 vuotta tapahtuneesta.
Oletteko ikinä ajatelleet miksi näin on?
Voittaja kirjoittaa historiaa...
Tuki, turva, poliittinen ohjaus, organisointi: piirisihteerin lähimmät tehtävät.
Näin ei ole.
Kirje kaksi kertaa vuodessa ei todellakaan riitä… eikä ole kontakti, mitenkään.
Teltta keskustorilla kerran kuussa ei riitä, varsinkaan kun ei olla kuin omien kanssa.
Sekään ei ole riittävää, kun jaetaan Näköalaa silloin tällöin, enimmäkseen vaalien alla, jopa satoja tuhansia kappaleita.
Kukaan ei ymmärrä eikä varsinkaan halua lukea, sitä outoa fraseologiaa.
Ei ole sekään hauskaa huomata, ettei toverimme, varsinkaan se ikääntynyt, joka kauan on kannatellut SKP:tä, ettei heillä ole mitään siteitä työväen arkeen, ei ihmisten arkeen, ei paljon muuhun kuin omaan pieneen toverijoukkoon, joka on samaa mieltä.
Rahaa annetaan, siksi näitä varjellaan..
Hyvät toverit, toistan, päälinja on pääomien ja monopolien vastainen rintama.
Jos olen väärässä, eroan puolueesta
Lenin sanoi, ettei kommunistinen puolue ole salaseura.
Kommunisteilla ei ole mitään etuja jotka poikkeaisivat työväen eduista.
Tuliko suurin piirtein oikein?
Miten me toimimme?
SKP?
Mikä on meidän päälinja?
Sen pitäisi olla suurpääomien ja monopolien vastainen rintama.
Onko näin?
Voi olla. Mutta missä ja miten se näkyy?
Meillä on 3 kommunistista puoluetta.
Päälinja pitäisi olla pääomien ja monopolien vastainen rintama…
Ei mitenkään voi olla 3 kommunistista puoluetta, jos päälinja on tämä!!
Mikä on 3:n kommunistisen puolueen päämäärät?
Typeryys?
Miten ihmeessä voimme mitenkään luoda yhtään mitään rintamaa, kun epäluulo ja kauna on voimakas, ihan ylipääsemätön, omien joukoissa?
Dogmatismi, tiedättekö yhtään mitä se on…oikeasti??
Reumatismi…se on huumoria. Sen olen sanonut, mutta mitä se on?
Se on meidän tapauksessa vanhuusvaiva, ei kyetä kumartumaan, eikä kyetä reagoimaan tapahtumiin silloin kun sen on aika.