SKP joulupukin toivelista 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 06.03.2010

-perusturvan minimitasot nostetaan nopealla aikataululla vähintään 900 euroon kuukaudessa.
-palkkojen korottamisesta niin, että reaaliansiot kasvavat
-työajan lyhentämisestä ansiotasoa alentamatta.

Entäs millä tämä ostoslista rahoitetaan?

SKP perinteinen vastaus on " kiristämällä suurten tulojen ja pääomien verotusta".
SKP ei ole huomannut, että pääoma ja suurituloiset äänestävät jaloillaan ja lähtevät kohtuullisemman verotuksen maihin.

Matti Saarinen 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 06.03.2010

Et ole käsittänyt asioita.
a)Jos palkkoja korotetaan se on pois kapitalistien voittoista, mutta tuotetun tavaran arvo kyllä pysyy entisellään.
b)Minusta ei olisi yhtään pahitteeksi vaika 1000 suurituloisinta tosiaan lähtisi maasta, kunhan myös lopettaisivat nostamasta tuloja niistä tomista, mitä heillä Suomessa on.
c) On aivan turha pelätä, että firmat lähtisivät maasta, jossa BKT on 171 miljaria €. Siitä voi repiä helposti 15 miljardia voittoa. Lähtisikö esim. Fortum tai Telia-Sonera ulkomaille, jos palkkoja korotettaisiin?

Matti Aalto 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 06.03.2010

"
SKP ei ole huomannut, että pääoma ja suurituloiset äänestävät jaloillaan ja lähtevät kohtuullisemman verotuksen maihin.
"

Just siks SKP:n pitääkin nostaa globaalin strategian ja globaalin demokratian pohtiminen huomattavasti paremmin esille.

adde 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 06.03.2010

miksi kaikessa on koko ajan "jyrkkä ei"

kuka on konservatiivi ja kuka on radikaali?

Rane 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 06.03.2010

Joo, kun suomesta ei saa ilmaista työvoimaa porvari siirtää firmansa orjatyömaihin.

Työeläkeläinen 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 07.03.2010

SKP ei ole huomannut myöskään sitä miten huonosti hävitetyt pääomat palaavat kansakunnan käyttöön. Kymmenien vuosien hyvää tarkoittava pääomien hävitys entisissä sosialistimaissa on saattanut ne kaikki pulaan. Pääpomo eli Venäjä on hieman paremmassa asemassa ryöstäessään Siperian kansojen omaisuutta niiden maaperästä ja alistaen niitä yrittäessään tehdä niistä venäläisiä kuten meistäkin aikoinaan. Sehän se muistaakseni koitui sen Bobrikofinkin kohtaloksi.

Nythän ainakin baltit ovat suuressa pääomapulassaan joutuneet lainaamaan ja laman aikana tuo lainapääoma on varsin ikävä kaveri. Venäjän olisikin pitänyt palauttaa takaisin ne pääomat jotka se Neuvostoliiton nimissä vei Moskovan arkkuihin. Olisi myös suotavaa maksaa kunnon korvaus siitä tappiosta jonka epäonnistunut sosialismin rakennus satelliiteille aiheutti. Tuskin sitä järjestelmää ainakaan balttien aloitteesta rakentamaan aloitettiin.

Venäläiset ovat aina halveksineet muita kansoja ja katsoneet oikeudekseen riistää niitä aina sen hetkisestä uskonnostaan riippumatta. En väitä heidän olevan ainoa tässä lajissa mutta maantieteestä johtuen he ovat olleet meille tuhoisimmat.

Vaikka ehkä tuntuu epäoikeudenmukaiselta kun toisella on miljoonia ja toisella ei satasiakaan kovin montaa, niin ei se miljoonienkaan omistaja voi niitä rahojaan muuhun käyttää kuin elämiseen ja mitä enemmän hän sitä tekee sen enemmän siitä heruu muillekin.

Loput miljoonathan ovat suurimmaksi osaksi sijoitettuina erilaiseen pankkitoimintaan, käyttöomaisuuteen ja osakkeisiin siten jakaen tuloja sekä mahdollisuuksia myös meille "vähäosaisemmille" työpaikkojen muodossa. Tuskin monikaan pitää niitä miljooniaan patjan täytteenä tänä päivänä.

Tiedän kateuden olevan suomalaisen kansansairauden mutta siihen on syytä hankkia rokotus ja olo helpottuu huomattavasti.

Pääomat on siis visusti pidettävä poissa poliitikkojen ahnaista kourista ja kaikki palkat ja palkkiot on jokaisen itse ansaittava.

Duunari 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 07.03.2010

Missähän löytyy "kohtuullisemman verotuksen maan". Suomi on pääomien ja pääomatulojen veroparatiisi.
Sitä paitsi työajan lyhentäminen rahoittaa itse itsensä, kun työttömille avautuu työpaikkoja.
Palkkojen reaalinen korottaminen työn tuottavuuden kasvua vastaavasti on vain oikeudenmukaisuusasia.

Kohtuullisen verotuksen maat, osa ! 1 vuosi, 11 kuukautta sitten 09.03.2010

Hyvä "Duunari", kohtuullisen verotuksen maita ovat ne kasvavat kansantaloudet, joihin oma työmme on juuri parhaillaan siirymässä.
Näitä maita on esim Kiina, Intia, Singapore, Taivan, Thaimaa, Vietman etc.
Kurkkaappas mikä on pääomavero vaikkapa Kiinassa tai Taivanilla tai Singaporessa

Ohje

  • Sähköpostiosoite tulee vain tiedonantaja.fi:n toimittajan tietoon.
  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.
Aktiivisia keskusteluja:
kirjoittaja PSillanpää
aloitti 23 tuntia, 39 minuuttia sitten. (2)
kirjoittaja johannes,kaila
aloitti 2 päivää, 6 tuntia sitten. (4)
kirjoittaja Matti Aalto
aloitti 2 päivää, 13 tuntia sitten. (5)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko sitten. (14)
kirjoittaja sakke
aloitti 3 päivää, 23 tuntia sitten. (5)
kirjoittaja Niko Aslak
aloitti 1 viikko sitten. (17)
kirjoittaja Hannu Ketoharju
aloitti 7 kuukautta, 2 viikkoa sitten. (249)
kirjoittaja Matti Aalto
aloitti 1 viikko, 2 päivää sitten. (22)
kirjoittaja Matti Aalto
aloitti 3 päivää, 22 tuntia sitten. (7)
kirjoittaja jyrki laukkanen
aloitti 2 viikkoa, 4 päivää sitten. (35)
kirjoittaja José
aloitti 1 kuukausi, 1 viikko sitten. (38)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 2 päivää, 18 tuntia sitten. (1)
kirjoittaja Työelämän keskus
aloitti 2 viikkoa, 2 päivää sitten. (5)
kirjoittaja Matti Aalto
aloitti 5 päivää, 16 tuntia sitten. (6)
kirjoittaja jari ansio
aloitti 1 viikko, 2 päivää sitten. (9)
kirjoittaja sakke
aloitti 1 kuukausi sitten. (29)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko, 1 päivä sitten. (8)
kirjoittaja Duunarimaisteri
aloitti 1 viikko, 4 päivää sitten. (17)
kirjoittaja anar_kisti
aloitti 2 viikkoa, 4 päivää sitten. (22)