Hyvä Päivi Räsänen!
Hanna Era — 14.09.2011Hyvä Päivi Räsänen,
En tiedä miksi teistä on kohtuullista aloittaa säästäminen nimenomaan lapsista ja lapsiperheistä. Maassa, jolla on varaa syytää miljoonia niin asevarusteluun kuin ulkomailla käytäviin sotiin, on vastenmielistä etsiä säästökohteita ensimmäisenä niistä kaikista turvattomimmista – lapsista. Vetoan sinuun näin äitien kesken – älä rankaise heikoimmassa asemassa olevia, älä lapsia ja muita äitejä siitä, että he tekevät usein tiukkoja ja vaikeita ratkaisuja.
Rajatessasi päivähoito-oikeuden kotona olevilta vanhemmilta, rajoitat vaikkapa vasta synnyttäneiden äitien vanhempien lasten hoitoonpääsyä. Tämä on mielestäni vastuutonta. Maassamme raskauden jälkeinen masennus on epidemia, jolla on tasaisesti julmia seurauksia. Uupuneiden äitien taakkaa vanhempien lasten hoitoon saaminen helpottaa merkittävästi.
Työttömien vanhempien lapset päivähoidossa pitävät vanhemmat ansiosidonnaisen päivärahan piirissä. Mikäli lapset olisivat kotona, saisivat vanhemmat kotihoidontukea. Tämä tarkoittaisi pienituloisimpien perheiden ansioiden putoamista entisestään. Kaikista heikoimmassa asemassa olevat laskenevat myös, että hoidossa lapsi saa ihan varmasti sen lämpimän ruoan – jotakin, mihin kaikissa kodeissa ei ole tälläkään hetkellä varaa.
Ylikuormitettu päivähoitoala tarvitsee kipeästi lisää rahaa työntekijöiden palkkaamiseen ryhmäkokojen pienentämiseksi ja sekä lasten, että työntekijöiden oikeuksien turvaamiseksi. Arvelet, että osan säästyneistä rahoista voisi "ohjata erityistä tukea tarvitsevien perheiden palveluihin ja lastensuojeluun." Kai ymmärrät, että ehdottamasi säästötoimenpiteet aiheuttavat lastensuojelun tarpeen merkittävää kasvua sekä perheiden tukitoimien lisääntymistä. Väitän, että uudet ja kohonneet kustannukset näissä ohittavat monin kerroin ehdotuksesi tuomat säästöt. Toivottavasti on liian itsestään selvää mainittavaksi, että ennaltaehkäisyn laiminlyönti aiheuttaa myös mittaamatonta täysin turhaa inhimillistä kärsimystä.
Ehdotan, että annamme lapsiperheiden itse arvioida oma tilanteensa ja tehdä päätökset lasten hoitomuodoista. Epäluottamus pienten lasten vanhempia kohtaan osoittautuu muuten kohtuuttoman kalliiksi – yhtä hyvin yhteiskunnalle, kuin lapsille. Tuetaan lapsia ja lapsiperheitä kyllä, mutta ei tehdä sitä ottamalla oikeuksia ja vaihtoehtoja pois.

Päivi Räsänen esitti kokopäivähoito-oikeuden rajaamista; niille perheille, joissa vanhemmat ovat kotona, olisi tarjolla "vain" puolipäivähoitoa. Olisiko tämä tosiaan niin kamala asia?!
Keskustelin pari päivää sitten lastentarhanopettajan kanssa hädin tuskin puhetaitoisista taaperoista, jotka tuodaan "virikehoitoon" äidin hoitaessa uutta vauvaa. Pikkuisen on vaikea ymmärtää, miksi uusi sisarus saa jäädä äidin luo ja hänet itsensä lähetetään koko päiväksi pois... Ymmärrän kriisitilanteet, esim. äidin masennuksen, mutta äidin ja lapsen erottamisen ei koskaan pitäisi olla ensisijainen ratkaisu niissäkään! Uuden vauvan syntyminen on ison kriisin paikka isommalle sisarukselle, ja hyvin herkästi lapsi tuntee itsensä nimenomaan "taakaksi" äidille. Puolipäivähoito voi tuollaisessa tilanteessa olla perusteltu, mutta kokopäivähoito ei juuri koskaan.
Synnytyksen jälkeinen masennus on suuri ongelma. Tällä hetkellä sitä hoidetaan vasta tilanteen kriisiydyttyä - pitäisi ehdottomasti ryhtyä hoitamaan syitä oireiden sijasta! Valitettavasti ennaltaehkäisy on tehotonta, niin kauan kuin jopa alan johtavilta asiantuntijoilta ja yhdistyksiltä puuttuu käsitys masennuksen syistä. Esitetään vaikka minkälaisia mutkikkaita ja epämääräisiä teorioita riskitekijöistä, mutta jätetään lähes täysin huomiotta synnytyskokemuksen merkitys. Synnytyksen jälkeisen masennuksen oireet muistuttavat läheisesti trauman jälkeisen stressioireyhtymän PTSD:n oireita, ja lähes aina taustalta onkin löydettävissä traumaattinen synnytyskokemus. Synnytyskulttuurin uudistaminen synnyttäjää voimauttavaksi on ensimmäinen askel synnytysmasennusepidemian voittamiseksi!
Myös puolipäivähoidossa lapsi saa ruoan, yleensä aamupalan ja lounaan, vaihtoehtoisesti lounaan ja välipalan. Siis senkään vuoksi lasta ei tarvitse lähettää pois kotona olevien vanhempien luota yli 7 tunniksi!