Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Nato on rauhan kato

    Kotimaa
    4.9.2014 - 9:44
    Tiedonantaja
    TA
    Suomesta Nato-vapaa alue! / TA |

    Suomen ei tule hukata eri sukupolvien pitkäjänteisesti rakentamaa ulkopolitiikan linjaa puolueettomuudesta ja sotilaallisesta liittoutumattomuudesta. Luottamuspääoman rakentaminen vie kauan, hävittäminen nopeasti.

    ARJA ALHO, Ydin-lehden päätoimittaja

    Tuollaisen päätöksen jälkeen asettuisimme julkisesti tiettyyn suurvaltapoliittiseen leiriin ja nykyistä useampi maa kokisi meidät osaksi ”vastustajiaan”. Näin työntekijän kannalta suurempi riski on se, että suomalainen väestö vedettäisiin sotaan, jossa sillä ei ole mitään voitettavaa.

    SIMO SUOMINEN, Kommunistisen nuorisoliiton puheenjohtaja

    Liitymme Natoon lähitulevaisuudessa tai myöhemmin on maamme aina geopoliittisesti EU:n pisin raja Venäjään. Tämä tuo maahamme eritysvalvontaa ja olemme mitä todennäköisemmin erityiskohtelun alla jatkuvasti.

    Suomi on harvaan asuttu maa. Tänne Naton on helppo sijoittaa omaa sotakalustoa. Suomi, joka on kaikilla kansainvälisillä tahoilla puhunut ydinaseettoman maailman puolesta, olisi Nato-jäsenyyden myötä ydinasevaltio. Joutuisimme myös maksumieheksi aivan kuten EU-jäsenyydessäkin.

    LEA LAUNOKARI, Naiset Rauhan Puolesta

    Suomi menettäisi sotilaallisen liittoutumattomuutensa. Sillä voisi myös olla negatiivinen vaikutus Suomen maineeseen rauhaa edistävänä monen maan konflikteihin puolueettomasti suhtautuvana maana. Mutta ehkä huonoin asia on, että Suomi kuuluisi liittoutumaan, joka turvautuu ydinaseilla uhkaamiseen, jolla ydinasedoktriini jopa pitää itsellään oikeuden käyttää ydinasetta ensimmäisenä.

    LAURA LODENIUS, Suomen Rauhanliiton toiminnanjohtaja

    Suomen Nato-jäsenyydestä seuraisi militarismin ja asebisneksen vahvistuminen. Se on hupenevien raaka-aine- ja energiavarojen oloissa kestämätöntä. Asevarustelu ja sota ovat kaikkein pahinta tuhlaamista.

    Toiseksi Suomen turvallisuuspoliittisen asema muuttuisi ja menettäisimme sotilaallisen itsenäisyyden ja liittoutumattomuuden. Kansainvälisen sovittelijan rooli menisi. Samalla Pohjois-Euroopan turvallisuuspoliittinen tilanne horjuisi vaarallisesti – muun muassa Pietari joutuisi mottiin Suomenlahden pohjukkaan.

    KIRSTI ERA, Joensuun Rauhanryhmän koollekutsuja

    Koska Suomi olisi tässä uudessa asetelmassa rajamaa, tuntuisi kylmäävältä ajatus maastamme lännen eteen työnnettynä etuvartiona, puskurina ”barbaarista” itää vastaan.

    Meidän nato-kiihkoilijoillamme tuntuu olevan päällimmäisenä motiivina varautuminen idästä tulevaan uhkaan, ikään kuin sotilasliitto olisi jonkinlainen turvatakuu kaikissa tilanteissa. Tarkoituksella ja aktiivisesti unohdetaan Naton perimmäinen luonne; se ei ole puolustusliitto, vaan se on imperialistinen, aggressiivinen sotaorganisaatio, joka operoi kaikkialla maapallolla.

    UNTO NIKULA, Vantaan Rauhanpuolustajien toimikunnan jäsen


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Erilaisten sadonkorjuu- ja menneiden sukupolvien muisteluperinnejuhlien merkeissä tarjoamme digilehden maksuttomalla puolella Jari Karttusen kaikki kolme osaa Marxilaisuus on goot

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    pexels yaroslav shuraev 7697252
    Mielipiteet
    28.10.2026
    SKP:n Lapin piiri
    Tilaajille

    Tarvitaan yhteistoimintaa suunnan muuttamiseksi

    vessa giorgio trovato 876NP3npUMc unsplash
    Mielipiteet
    28.10.2026
    Ari Saukko
    Tilaajille

    Vetämättömien pyttyjen arvoitus (Pyttyfarssi)

    kannaottoon Emma Grönqvist
    Kotimaa
    28.10.2026
    SKP:N SOTE-RYHMÄ
    Tilaajille

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!