Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP ja Helsinki-listat testaa uutta terveyskioskikonseptia

    Kotimaa
    5.4.2013 - 13:44
    Tiedonantaja
    SKP Helsinki
    SKP ja Helsinki-listat testaa tulevana sunnuntaina uudenlaista terveydenhoitokonseptia Hakaniemessä. / SKP Helsinki |

    SKP ja Helsinki-listat testaa tulevana sunnuntaina uudenlaista terveydenhoitokonseptia Hakaniemessä.

    Kokoomuksen kaavailut terveysasemien vähentämiseksi pitävät sisällään ajatuksen, että Helsinkiin muodostettavien mammuttiterveysasemien lisäksi lähiöissä olisi pienempiä toimipisteitä, joissa voisi esimerkiksi keskustella terveydenhoitajan kanssa.

    – Koska suunnitelma on Suomen oloissa hyvin poikkeuksellinen, SKP ja Helsinki-listat on päättänyt pystyttää Hakaniemen markkinoille 7.4. testipilottina niinsanotun terveyskioskin, Helsinki-listojen sihteeri Heikki Ketoharju kertoo.

    Kioskilla pääsee keskustelemaan terveysongelmistaan valelääkärin kanssa, ja tutustumaan faktoihin terveysasemien karsimisen taustalla.

    – Tällaisissa uudentyyppisissä, innovatiivisissa palvelukonsepteissa on tietenkin aina se vaara, että kaikki ei sujukaan fantastisesti, Ketoharju huomauttaa.

    Vastoinkäymisten varalta paikalla onkin terveysasemien vähentämistä vastustava adressi, johon edellisellä terveyskioskin testikerralla kertyi muutamassa tunnissa satoja allekirjoituksia. Parannettavaa siis löytyy vielä.

    Helsinki-listat on ottanut valtuustossa selkeän kannan terveysasemien vähentämistä vastaan.

    – Kokoomuksen kaavailemat vähennykset huonontaisivat etenkin lapsiperheiden, vanhusten ja pienituloisten palveluja, sanoo Helsinki-listojen kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakanen.

    Kaupungin omat selvitykset ovat asettaneet kaikki Kokoomuksen väittämät naurunalaisiksi: suuremmat terveysasemat eivät toisi säästöjä, eivätkä liioin parantaisi sen enempää palveluja kuin työntekijöiden viihtyvyyttäkään.

    – Varsinainen ongelma terveyspalvelujen osalta ovatkin olleet jatkuvasti liian pieninä laahanneet määrärahat. Lääkäreiden ja hoitajien määrä on jäänyt jälkeen asukkaiden määrän kasvusta, Hakanen toteaa.

    SKP:n ja Helsinki-listojen tavoite on tuoda politiikka lähemmäs tavallista kaupunkilaista yhdistämällä kansalaistoiminta ja valtuustotyö täysin uudella tavalla. Terveyskioskikiertueen tarkoituksena on herättää keskustelua terveyspalvelujen tulevaisuudesta Helsingissä. Kiertue jatkuu Kontulassa 13.4. sekä Malmilla 21.4.

    SKP:n ja Helsinki-listojen terveyskioski Hakaniemen markkinoilla 7.4. klo 10-14.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SKP n ay ryhmässä on mukana sekä puolueen jäseniä että ay toimijoita eri taustoista. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    15.12.2025
    Toimitus

    SKP:n ay-ryhmä: ”Työnjohto takaisin työläisille”

    ”Työn organisoinnin ja suunnittelun johtoasemat pitää olla ammatillisen väen tavoitettavissa.

    Paseo Los Próceres – Caracasin monumentaalinen bulevardi, Venezuelan itsenäisyyden juhlimisen keskeisin kohde, aivan rauhankokouksen läheisyydessä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasissa rauhan ääni kaikuu vuorten yllä

    Parempi työelämä ja riittävä toimeentulo vahvistavat kehittyvien maiden ihmisten hyvinvointia ja taloutta. Kuva Eman Abdelkader CCO4.0
    Politiikka
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SASK valittaa valtionapupäätöksestä: Työelämän ihmisoikeustyön rahoitusta leikattiin rajusti

    Aloitteessa eläimille ehdotetaan muun muassa oikeutta elämään, lajityypilliseen käyttäytymiseen sekä oikeusturvatakeita. Kuva Suomen eläinoikeusjuristit ry
    Uutiset
    10.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinten perusoikeudet perustuslakivaliokuntaan – asiantuntijat vaativat muutosta

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!