Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kreikan Syrizan talouspoliittinen asiantuntija Tiedonantaja-festivaalin vieraaksi

    Ulkomaat
    17.9.2013 - 11:34
    Tiedonantaja
    Mehran Khalili
    Kreikan vasemmistokoalitio Syriza (Radikaalin vasemmiston liitto) järjestäytyi heinäkuussa puolueeksi. / Mehran Khalili |

    Euroopan talouskriisissä vastakkain eivät ole kansat tai maat. Kyseessä on hyvin väkivaltainen luokkataistelu porvariston ja työtätekevien luokkien välillä. Kamppailua käydään kansallisen tason lisäksi koko Euroopassa, toteaa Kreikan vasemmistopuolueen Syrizan talousasiantuntija Stefania Georgakakou-Koutsonikou.

    Lauantaina 21.9. Turussa järjestettävän Tiedonantaja-festivaalin vieraaksi saapuva Stefania Georgakakou-Koutsonikou korostaa, että eurooppalaisen vasemmiston on yhteistyössä torjuttava valtavirran uusliberalistisen talouspropagandan luoma vastakkainasettelu pohjoisen ja etelän välillä.

    – Kreikkalaiset eivät ole laiskoja, eikä valtaosa Saksan ja pohjoismaiden työtätekevistä tue Angela Merkelin johtamaa eurokuripolitiikkaa. Päinvastoin, työläisiä yhdistää pääomavallan vastustaminen – niin jokaisessa yksittäisessä maassa kuin Euroopassa yleensä.

    Kreikan vasemmistokoalitio Syriza (Radikaalin vasemmiston liitto) järjestäytyi heinäkuussa puolueeksi. Vuoden 2012 parlamenttivaaleissa euro- ja talouskurikriittinen Syriza sai toiseksi eniten ääniä. Aleksis Tsiprasin johtama puolue kokoaa sosialidemokraattisen PASOKin vasemmalla puolella olevia voimia ja on Kreikan suurin oppositiopuolue.

    Syriza on Euroopan vasemmiston jäsenpuolue. Stefania Georgakakou-Koutsonikou toteaa, että europarlamenttivaalien lähestyessä Euroopan vasemmiston kannatus on kasvussa monessa maassa – Kreikan lisäksi muun muassa Espanjassa, Ranskassa ja Tanskassa.

    – Eurooppa tarvitsee vaihtoehtoista, demokraattista ja kansainvälistä liikettä. Euroopan vasemmisto tarjoaa radikaalia ja edistyksellistä politiikkaa, missä kriisille tarjotaan ratkaisuksi solidaarisuutta, julkisen sektorin panostusta, työllisyyden parantamista – lyhyesti sanottuna toisenlaista kasvun ja kehityksen suuntaa kuin nykyinen finanssivetoinen malli.

    Stefania Georgakakou-Koutsonikou keskustelee Tiedonantaja-festivaalilla Turun Kårenilla (Hämeenkatu 22) lauantaina 21.9. klo 15-16.15 vasemmiston haasteista yhdessä Vasenryhmän kansanedustajan Jyrki Yrttiahon ja Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtajan JP Väisäsen kanssa. 

    www.tiedonantaja-festivaali.net


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Naiset tekevät töitä lähes kaksi kuukautta ilman palkkaa, jos heidän vuosiansionsa suhteutetaan miesten keskiansioihin kuva STTK
    Teoria
    1.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naiset työskentelevät kaksi kuukautta palkatta

    Suomessa sukupuolten välinen palkkaero on vuonna 2025 edelleen 15,9 prosenttia.

    Yli 55 vuotiaat arvostavat laatua enemmän kuin hintaa. Akateemisen tutkimuksen mukaan myös eriarvoisuus eläkeläisten välillä on kasvanut. Kuva Etu.
    Teoria
    31.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläiset eivät juokse tarjousten perässä – laatu ohittaa hinnan

    Kemissä vaadittiin sairaalan säilyttämistä täyden palvelun talona. Kuva: Tapio Siirilä.
    Uutiset
    30.10.2025
    Toimitus

    Kemiläiset ottivat ministeri Juuson vastaan mielenosoituksella

    Petra Packalén Tampere Hämeenkatu
    Kotimaa
    29.10.2025
    TA-Tampere

    Osuuspankit luomaan paikallista hyvinvointia

    SKP n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa  ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva Jiri Mäntysalo.
    Mielipiteet
    29.10.2025
    Jiri Mäntysalo

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon