Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuubalainen vieras saapuu Suomen kiertueelle

    Kotimaa
    12.4.2013 - 14:20
    Sippo Kähmi
    JP Väisänen
    Kuuban kommunistisen nuorisoliiton Lizette González Garcia (kesk.) on yksi 20.-21.4. järjestettävän Suomen Sosiaalifoorumin kansainvälisistä vieraista. Kommunistinuori Iida Ylönen (oik.) tapasi Gonzálezin viime kuussa Kuubassa. / JP Väisänen |

    Ensi viikon tiistaina Suomeen saadaan harvinaislaatuinen vieras, kun Kuuban kommunistisen nuorisoliiton puheenjohtajistoon kuuluva Lizette González Garcia saapuu kahdeksi viikoksi Suomen kommunistinuorten vieraaksi. Torstaina alkavan Suomen kiertueen lisäksi González on yksi Suomen Sosiaalifoorumin aloitustilaisuuden pääpuhujista.

    – Liittoneuvosto on pistänyt hihat heilumaan ja tehnyt porukalla hienoa jälkeä, ylpeilee nuorisoliiton helsinkiläinen puheenjohtaja Heikki Ketoharju.

    Sosiaalifoorumin tämän vuoden teemaa, ihmisarvoa, lähestytään ihmistä palvelevan talouden rakentamisen kautta kahdessa eri keskustelussa. Se on kysymys, johon myös Kuubassa on paneuduttu.

    Modernia suunnitelmataloutta KomNL:n Simo Suomisen johdolla ovat hahmottelemassa rahareformia ajavan Talousdemokratia ry:n puheenjohtaja Patrizio Lainà, eurokriisistä kirjoittava talousbloggaaja Antti Ronkainen, osallisuustalouteen pyrkivän Parecon Finlandin Antti Jauhiainen ja Karl Marx -seuran Miika Kabata.

    – Pyrimme jatkuvasti hakemaan uusia, ovelia ja omituisiakin yhteistyökumppaneita. Nyt olemme saaneet mukaan laajan kattauksen viime vuosina vaihtoehtoisia malleja esiinnostaneita tahoja. Tätä laajempaa talouskeskustelua foorumista tuskin löytyy, Ketoharju lupaa.

    Toisessa KomNL:n keskustelussa aiheena on ekologisesti kestävä hyvinvointi, josta kuubalaisen vieraan kanssa keskustelee Kuntaliiton ympäristöpäällikkö Maija Hakanen. Kuuba tunnetaan maailman ainoana maana, joka on pystynyt täyttämään sekä YK:n kestävän kehityksen että niin sanotun Human development indexin tasostandardit.

    – Kuuban mallia ei tietenkään Suomessa voi täysin kopioida, muttei sitä tule jättää huomiottakaan. On kiinnostavaa kuulla, miten esimerkiksi energiantuotanto on järjestetty.

    Helsingissä järjestettävän Sosiaalifoorumin lisäksi González käy Suomen kiertueellaan ainakin Hyvinkäällä, Tampereella, Jyväskylässä ja Turussa. Seminaariluonteisten tilaisuuksien lisäksi luvassa on epämuodollisempia tapaamisia.

    – Tässä on loistava mahdollisuus nostaa kommunistien profiilia. Jyväskylässä juuri perustetulle nuorisoliiton osastolle oli mukava laittaa postia, että ensimmäinen tilaisuus voisi olla julkinen keskustelu kansainvälisen vieraan kanssa, ja innollahan se otettiin vastaan. Myös Attacista ja Suomi-Kuuba-Seurasta ollaan oltu yhteydessä, Ketoharju listaa.

    Osana kommunistien profiilien nostoa pitäisi Ketoharjun mukaan nähdä myös keskustelun käyminen toisten järjestämissä tilaisuuksissa, johon Sosiaalifoorumi tarjoaa mahdollisuuden.

    – Vasemmiston kentällä monet tuntuvat kaipaavan nyt isoja tavoitteita, joita vasten on helpompi peilata viikottaisia tapahtumia. Päivänpolitiikan lisäksi on oltava visioita siitä, miten koko yhteiskunnallinen työ ja varallisuus voidaan jakaa toisella tavalla. Nimenomaan näitä visioita KomNL haluaa Sosiaalifoorumissa tarjota.


    Kommunistinen nuorisoliitto ja Lizette González Garcia Suomen Sosiaalifoorumissa lauantaina 20.4.

    • Ihminen, yhteisöt ja talouden ylivalta klo 10-12, Juhlasali.
    • Ekologisesti kestävä hyvinvointi klo 12-14, huone 44.
    • Kuka päättää rahasta ja taloudesta? klo 16-18, huone 41.

    Lue lisää:

    >> www.komnl.fi

    >> www.sosiaalifoorumi.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Kun suurten mediayhtiöiden huomio kohdistuu kansainvälisiin kriiseihin, politiikkaan ja julkisuuden henkilöihin, karibialaisen Pointe Broadcasting Networkin uutisjpäällikkö J

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!