Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tuloeroja kasvatettu tietoisella politiikalla

    Kotimaa
    4.2.2011 - 12:17
    Marko Korvela
    Riihelä-Sullström-Tuomala
    Osinkotulojen

    Vuonna 1993 Suomessa istui Esko Ahon (kesk) johtama porvarihallitus, jossa olivat keskustan lisäksi kokoomus, RKP ja kristilliset. Tämän hallituksen toteuttama palkka- ja pääomatulojen verotuksen eriyttäminen sai aikaan jättimäisen kasvun pääomatuloina kevyemmin verotettavien osinkojen jaossa. Matti Vanhasen (kesk) hallitus päätti 2005 listaamattomien yhtiöiden osinkojen verovapaudesta 90 000 euroon saakka.

    Pääomatulojen verotusta ei muutettu edes demareiden ja vasemmistoliiton istuessa hallituksessa. Päinvastoin Paavo Lipposen (SDP) hallitus helli ökyrikkaita poistamalla varallisuusveron.

    Osinkojen jaon kasvu ei riipu yritysten voitoista, jotka ovat kasvaneet huomattavasti maltillisemmin. Suuret pörssiyhtiöt ovat talouden lamasta huolimatta jakaneet auliisti osinkoja. Viime vuonna, pahimman taantuman keskellä, osinkoja jaettiin 13 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin, vaikka samalla yhtiöiden tulokset putosivat 42 prosenttia.

    Vuodelta 2010 maksetaan taas omistajille jättimäisiä summia. Varainhoitoyhtiö eQ:n mukaan pörssiyhtiöt jakavat tänä vuonna yhteensä 10 miljardia euroa osinkoina. Summa on kasvanut viime vuodesta noin neljänneksellä.

    Rikkaimman prosentin tulokehitys omaa luokkaansa

    Vuoden 1990 jälkeen on rikkaimman kymmenyksen ja erityisesti parhaiten ansaitsevan prosentin tulokehitys ollut aivan omaa luokkaansa. Siinä missä pienituloisemman väen reaaliset ansiotulot ovat kasvaneet vain muutaman prosentin, on kaikkein rikkain väestönosa lisännyt ansioitaan yli 200 prosentilla. Syynä tähän on se, että rahavirtoja on keploteltu kevyesti verotetun pääomatulon piiriin.

    Pääoman vastaisku – tuloerot räjähtivät kasvuun v. 1990 jälkeen.

    Vuoteen 1990 saakka Suomessa vielä harjoitettiin tuloeroja kaventavaa politiikkaa. Pienituloisin 10 prosenttia suomalaisista paransi vuosikymmenten ajan reaaliansioitaan reilut 12 prosenttia vuodessa, kun taas kaikkein hyvätuloisimpien ansiot kasvoivat maltillisesti.

    Pääoman vastaisku on tapahtunut viimeisen 20 vuoden aikana. Laman jälkeen kelkka on kääntynyt niin, että suurituloisin prosentti tahkoaa vuosittain moninkertaisesti lisää muihin tuloluokkiin verrattuna. Pienituloisimmat jäävät nuolemaan näppejään.

    Tulonjako uusiksi – suurten tulojen ja pääomien verotusta kiristettävä

    Tuloerojen kasvu on taitettava. Suomen kommunistinen puolue vaatii, että kaikkia tuloja pitää verottaa samalla lailla tulojen myötä nousevalla progressiivisella asteikolla. Tämän tulee koskea myös pääomatuloja. Keskipalkkatasoa suurempien tulojen verotusta on kiristettävä ja pienten tulojen verotusta on kevennettävä. Pääomatuloista on maksettava kunnallisvero, joka on muutettava myös progressiiviseksi.

    SKP julkistaa oman, laajemman veroaloitteensa ensi viikolla.

    Taulukoiden lähde: Riihelä-Sullström-Tuomala (2010): Trends in top income shares in Finland 1966-2007. VATT.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Yhdysvaltojen 3.

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!