"Me olemme 99 prosenttia!"

Marko Korvela – 14.10.2011


Wall Streetin valtaajien tunnus: "Me olemme 99 prosenttia".
Wall Streetin valtaajien tunnus: "Me olemme 99 prosenttia". / Nora Kischer-Browne

Kansainvälinen toriliike tempaisee lauantaina 15. lokakuuta lähes 900 paikkakunnalla ympäri maailmaa. Suomessa tapahtumia on usealla paikkakunnalla. Tarkempi lista paikoista ja ajoista löytyy täältä.

Espanjan toriliike on määritellyt itsensä "tyytymättömien" (esp. indignados) liikkeeksi. Mitkä asiat Suomessa herättävät tyytymättömyyttä ja tuntuvat sietämättömiltä?

Kriittisen ay-verkoston aktiivi Sippo Kähmi on mukana organisoimassa Helsingin Narinkkatorin tempausta. Hänen mielestään tällä hetkellä sietämätöntä on pankkien diktatuuri, joka alistaa kansoja ympäri Eurooppaa ja koko maailmaa.

– Wall Streetin valtaajien tunnushan on, että "me olemme 99 prosenttia". Se viittaa siihen, miten tällä hetkellä yhden prosentin kapitalistieliitin edut alistavat kansojen valtavan enemmistön.

Pankkidiktatuuri näkyy Kähmin mukaan myös siinä, miten Suomessakin ajetaan kaiken mahdollisen yksityistämistä ja kilpailuttamista hinnalla millä hyvänsä. Hän on työskennellyt Itellassa, joten omakohtaista kokemusta asiasta löytyy.

Sippo Kähmi käytti puheenvuoron Kansalaisten budjettiriihessä syyskuussa.
Sippo Kähmi käytti puheenvuoron Kansalaisten budjettiriihessä syyskuussa. / Veikko Koivusalo

Todellisen keskustelun avaus

Tamperelainen Eeva TalvikallioSuomen Attacista listaa useita esimerkkejä, jotka Suomessa ovat sietämättömällä tolalla.

– Vapaana raivoavia finanssimarkkinoita ei vieläkään ole pantu säädöksillä kuriin, vaan anonymiteetin taakse piiloutuvan finanssieliitin annetaan lyhytnäköisellä ja oman edun tavoitteluun keskittyvällä sijoitustoiminnallaan horjuttaa maailman taloutta ja sen myötä tehdä epävarmemmiksi meidän kaikkien elinolosuhteet.

Talvikallion mielestä sietämätöntä on myös se, että päivästä toiseen saamme kuulla, että on "kriisi", "kiire" eikä vaihtoehtoja.

– Järki sanoo, ettei niin merkittäviä päätöksiä kuin mitä tänä päivänä ollaan tekemässä - kuten esimerkiksi Euroopan perustuslain muuttaminen kaavailtujen vakausmekanismien kanssa yhteensopivaksi todellakaan tulisi tehdä kiireessä, ja että vaihtoehtoja on, mikäli niitä vain pysähdyttäisiin tarkastelemaan.

Tämän tasoisiin ongelmiin on Talvikallion mukaan mahdotonta löytää ratkaisuja nopeasti, eikä niitä varsinkaan tulisi sanella ylhäältä päin.

– Muutoksen suunnan päättäminen ja siihen sitoutuminen edellyttää avointa julkista keskustelua kaikkien asianosaisten kesken – ei pelkästään niiden, joita valta-asemansa vuoksi lähtökohtaisesti kuunnellaan. Tätä on tarkoitus 15.10. tehdä: aloittaa todellinen keskustelu, jotta voisimme paremmin ymmärtää toisiamme ja ehkä ajan mittaan myös löytää todellisia, vaihtoehtoisia ratkaisuja yhteisiin ongelmiimme. Emme kuvittele keksivämme saman tien keinoja parantaa maailma. Yritämme aloittaa prosessin sen tekemiseksi.

Sippo Kähmi Ylen Aamu-tv:n haastattelussa >>>

torillatavataan.wordpress.com >>>

www.15october.net >>>

Toriliike virisi Espanjassa toukokuussa. Kuva Valenciasta.
Toriliike virisi Espanjassa toukokuussa. Kuva Valenciasta. / fito



Keskustelua

Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 14.10.2011
Mansen mies 7 kuukautta sitten 14.10.2011
Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 14.10.2011

Suoraa livekuvaa New Yorkin Wall Streetilta:

http://www.ustream.tv/channel/owstabletfee...

Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 14.10.2011

Tänne blogiin on koottu eri puolilta maailmaa mielenkiintoisia uutisia. Meitä on leegio!

http://www.scoop.it/t/15m-suomi

Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 14.10.2011

Livekuvaa Wall Streetin valtauksesta:

http://www.livestream.com/avaazwallstreet

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 15.10.2011

En tiedä muista kaupungeista Suomessa mutta Turun torilla tapasi 30- 40 ihmistä tunnin aikana. Se tietää alle 1000 henkeä koko Suomessa jos ihmeitä ei satu ja niitähän tapahtuu vain uskonnollisissa yhteyksissä.

Torikapinoitsijalla on vielä tehtävää ennen kuin alkaa oikean kapinan.

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 18.10.2011

Me odotamme analyysiäsi arvoisa Torikapinoitsija!

Mitenkäs se mielenosoitus meni?

Millaisia tuloksia saavutettiin?

Menikö koko touhu penkin alle?

Paljonko todella saatiin kansaa kokoon valtakunnan mitassa?

Moniko niistä oli asialla ja moniko pelkkä ihmettelevä ohikulkija? Niitä ainakin Turussa näytti olevan enemmän kuin varsinaisia mielenosoittajia. Tori kun oli vielä auki. Jos tilaisuus olisi järjestetty sunnuntaina niin väki olisi ollut todella hakusassa.

Olit kovin aktiivinen ennen tapahtumaa joten olet velvollinen antamaan myös raportin siitä mikä onnistui jos jotain yleensä onnistui.

Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 18.10.2011

Torien liike todella tuli lauantaina Suomeen ja jatkaa edelleen. Jatkuvampaa oleskelua on parhaillaan tai suunnitteilla ainakin Turussa, Tampereella ja Helsingissä. Maailmanlaajuisesti toimintaa oli liki tuhannella paikkakunnalla. Torien liikkeet jatkavat, mikä missäkin ja millä metodilla.

Kansainvälinen protestiliike saatiin aidosti Suomeen. Väkimäärät vaihtelivat suuresti, mutta esimerkiksi Tampereella noin tuhat ja Helsingissä arviolta toista tuhatta. Jyväskylässä jaettiin yli parisataa annosta keittoa. Mutta Työeläkeläiselle nämä luvuthan ovat toissijaisia - tämä riittää hänelle mainiosti, että hän pääsee hattuilemaan ylenkatsomilleen ihmisille.

En ole sinulle Työeläkeläinen millään tavalla tilivelvollinen, muista se. Säälin sinua sen verran, että kirjoitan nämä muutamat rivit.

Toriliike jatkaa, tuloksia tulee kun on tullakseen. Ei maraton matkan palkintojakaan ensimmäisen satasen jälkeen jaeta.

http://torillatavataan.wordpress.com/
http://www.scoop.it/t/15m-suomi

PSillanpää 7 kuukautta sitten 18.10.2011

En tiedä muiden torien "kapinoitsijoiden" määrästä, mutta kun kävin Tampereella Keskustorilla katsomassaa n. yhden aikaan "kapinaa", niin tuhat on kyllä saatu potenssilaskulla aikaiseksi. Kitarakuoron laulaessa noin kymmenkunta nuorta istui kiveyksellä ja noin kolmisenkymmentä ihmistä oli katsomossa. Että se siitä kapinasta!

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 18.10.2011

Joku uutinen arvoisa Torikapinoitsija kertoi Hesassa väkimääräksi Torilla Tapahtuu tilaisuudessa lauantaina olleen noin pari sataa henkilöä. Toinen silminnäkijä taas blogissaan kertoo:

"Helsingissä Kampin Narinkka-torilla 15.10 2011 järjestetty demokratiaa puolustava tapahtuma keräsi jokusen sata osanottajaa.

Onko se paljon vai vähän?

Arvio riippunee arvioijasta, mutta ennen kaikkea seurauksista.

Itselleni jäi tapahtumasta ristiriitainen tunne."

Toista tuhatta lienee siten toiveunta. Kannattaa pysyä realiteetin tienoilla koska harhautuksesta kärähtäminen vie lopunkin luottamuksen.

Kun Turussa oli muutama kymmenen niin en todellakaan usko tuohon Tampereen tuhanteen kun Hesakin sai aikaan vain muutaman sata. Mistä ihmeestä sait päähäsi alkaa valehtelemaan? Sitäkö se on kommunismi edelleen?

Torikapinoitsija 7 kuukautta sitten 18.10.2011

Ei ole Työeläkeläinen tarpeen valehdella väkimääristä. Nykyäänhän kaikkien tapahtumien kohdalla ilmoitetaan ns. kävijämäärä. Ei kaikkien tarvitse olla yhtä aikaa paikalla. Tämä on Työeläkeläinen perusasia ja sitä kuuluisaa medialukutaitoa, suosittelen vanhemmallekin lukijalle!

Tuskinpa esimerkiksi sinun miljoonat äänestäjät yhtä aikaa uurnilla ovat olleet, luulen että ovat useamman päivän aikana käyneet tuon teon suorittamassa.

Samalla tavallahan esim. Helsingissä lauantaina viiden tunnin ajan. Erkon median kiireinen ja alipalkattu free-toimittajaparka taisi olla paikalla vain sen lakisääteisen vartin, joten Hesarin virheellisen uutisen ja luvut voi laskea sen piikkiin.

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 19.10.2011

Minä en, arvoisa Torikapinoitsija, laskisi ainakaan Turussa sitä normaalia torin asiakaskuntaa siihen joukkoon joka tapahtumaan osallistui vaan ne jotka sen vuoksi sinne tulivat ja jäivät pidemmäksi aikaa.

Päivän TS kertoi sen mielenosoituksen jääneen siihen torin kulmaan noin 10 hengen voimin ja haastateltuna he olivat lausuneet mm. me emme poistu ennen kuin saamme asiamme läpi.

Mitähän siitä tulisi jos jokainen muutaman kymmenen hengen ryhmä leiriytyisi torille eikä suostuisi poistumaan ennen kuin heidän vaatimuksiinsa on suostuttu? Se olisi anarkiaa joka on mahdollisimman kaukana demokratiasta jossa enemmistä hallitsee.

Anarkiaa me emme suvaitse koska se toimii juuri demokratiaa vastaan pyrkien kiristämällä ja pakottamalla saamaan etuja joita muilla ei ole.

Turun kaupungin olisi myös verotettava noita majoittujia leiriytymismaksulla koska he yöpyvät siellä sekä vähintään samalla paikka maksulla päivittäin joka peritään maalaisilta kun he tulevat myymään tuotteitaan torille. Muutoinhan kaikki voisivat käyttää toria omiin tarkoituksiinsa. Mitäs sanoisit vaikka torista veneiden talvisäilytyksessä? Sinne menisi satoja veneitä eli se palvelisi suurempaa yhteisöä kuin tuo tavataan torilla ryhmä on koskaan ollut. Vai vuokraammeko sen Romanian tai Bulgarian kerjäläisille niitäkin on helppoa löytää suurempi joukko?

Opiskelija 7 kuukautta sitten 19.10.2011

"Mitähän siitä tulisi jos jokainen muutaman kymmenen hengen ryhmä leiriytyisi torille eikä suostuisi poistumaan ennen kuin heidän vaatimuksiinsa on suostuttu? Se olisi anarkiaa joka on mahdollisimman kaukana demokratiasta jossa enemmistä hallitsee."

Siinähän ne, jotka tuollaiseen viitsivät lähteä, istuisivat kuten vapaassa maassa saa tehdä. Poliisilla on tietysti mahdollisuus puuttua roskaamiseen ja leiriytymiseen. Ei se mitään anarkiaa ole. Eikä anarkia ole mitenkään mahdollisimman kaukana demokratiasta.

"Anarkiaa me emme suvaitse koska se toimii juuri demokratiaa vastaan pyrkien kiristämällä ja pakottamalla saamaan etuja joita muilla ei ole."

Puhutko itsestäsi nykyisin monikossa? Et ole myöskään ihan ymmärtänyt mitä anarkia on.

J. Alexandersson 7 kuukautta sitten 19.10.2011

Tori on vapaa tila häiriöttömään oleskeluun. Kaupankäynnistä paikkamaksuineen on säädetty kaupungin järjestyssäännössä erikseen. Työeläkeläisen sopisi olla huolissaan aamuyön torin roskaajista, jotka aiheuttavat joka ainoa vuorokausi veronmaksajille isot kustannukset kannettuaan ensin kaikki rahansa Turunkin toria yksinoikeudella ympäröiviin SOK:n monopoliravintoloihin.

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 20.10.2011

Tuossa on vallan hyvä selvitys anarkismista:

"Anarkismi on taloudellisista, yhteiskunnallisista ja sosiaalisista valtahierarkioista vapaata yhteiskuntaa tavoitteleva poliittinen ideologia. Sana "anarkismi" tulee kreikankielisestä sanasta arkhos, joka tarkoittaa 'esivaltaa', sekä käsitteen perusmerkityksen kieltävästä "an"-etuliitteestä. Joskus anarkismi suomennetaan hallituksettomuudeksi."

"Anarkia tarkoittaa liberaalista vapauden tilaa ja järjestäytymistä anarkismin oppien mukaan."

Tuo ei koskaan tule toimimaan suuremmassa joukossa. Sitä me emme halua, tuohon kyllä voit liittää suurimman osan kansaa. Suurin osa kansasta kuitenkin haluaa vakaat olot ilman pelkoa anarkismista eli hallitsemattomuudesta.

Opiskelija 7 kuukautta sitten 20.10.2011

"Tuo ei koskaan tule toimimaan suuremmassa joukossa. Sitä me emme halua, tuohon kyllä voit liittää suurimman osan kansaa. Suurin osa kansasta kuitenkin haluaa vakaat olot ilman pelkoa anarkismista eli hallitsemattomuudesta."

Ei kai anarkismin ole tarkoituskaan toimia suuremmassa joukossa. Koko hommassahan on pitkälti kyse pienten ryhmien paikallisesta sopimisesta. Se voi nähdäkseni olla täysin demokraattista. Eikä sen tarvitse olla mitään "hallitsemattomuutta". Mitä suurempiin kansanjoukkoihin tulee, ainakin Nestor Mahno sai aikanaan kasaan melko suuren joukon Ukrainassa:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Nestor_Mahno

Työeläkeläinen on taas takertunut asiaan, josta hänellä ei ole mitään hajua eikä kykyä ottaa selvää.

Työläinen 7 kuukautta sitten 20.10.2011

Työeläkeläinen:

"Mitähän siitä tulisi jos jokainen muutaman kymmenen hengen ryhmä leiriytyisi torille eikä suostuisi poistumaan ennen kuin heidän vaatimuksiinsa on suostuttu? Se olisi anarkiaa joka on mahdollisimman kaukana demokratiasta jossa enemmistä hallitsee."

http://en.wikipedia.org/wiki/G7

http://fi.wikipedia.org/wiki/Bilderberg-ry...

http://www.wto.org/

http://www.infoplease.com/toptens/usbanks....

Tässähän näitä muutaman kymmenen ihmisen ryhmiä ja muita instituutioita on, ja näissä todella vedellään maailman päätöstenteon naruja, eikä demokratiasta ole häivääkään, osasta ei edes tiedoteta ulospäin.
Näitä sinä pidät demokraattisina tapoina toimia.

"Anarkiaa me emme suvaitse koska se toimii juuri demokratiaa vastaan pyrkien kiristämällä ja pakottamalla saamaan etuja joita muilla ei ole."

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kidutu...

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/kidutus...

Kidutusta ja hyökkäyssotia käyvää valtiota sinä myös pidät demokratiana ja näitä tekoja korkeintaan pieninä ylilyönteinä.

Minkäänlaista järjestelmällisyytttä sinun aivoituksistasi on mahdotonta löytää tältä osin.
Sekavia mielipiteitä ne kyllä ovat.

Työeläkeläinen 7 kuukautta sitten 20.10.2011

Olet tahvo! Mitä hyötyä oli tuollekaan taulapäälle Nestorille hänen anarkiastaan? pakoon piti pötkiä ja elää pakolaisena Ranskassa. Millähän hänkin eli Ranskassa ollessaan? Varastamillaan varoillako? Tuoko se on sinun ihanteesi? Jos on pelasta itsesi ja vedä alas vessasta.

Työläinen 7 kuukautta sitten 20.10.2011

"Parlamentin budjetti on 1 700 miljoonaa euroa ja sillä on 7 000 virkamiestä, joiden valintaan unionin kansalaiset eivät pääse osallistumaan."

http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2011/...

Eivät unionin kansalaiset päässeet osallistumaan näidenkään EU:n johtajien valintaan.
Tätä se demokratia teettää.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Herman_Van_Ro...

http://fi.wikipedia.org/wiki/Herman_Van_Ro...

Samainen Rompuy hengailee epämääräisessä seurassa, ja lupailee asioita ohi Euroopan parlamentin.
Demokratialle annetaan huutia näissä kekkereissä

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/200...

Työläinen 7 kuukautta sitten 20.10.2011

Pahoittelen tuplaa. Tässä alla toinen EU-johtaja, jonka valintaan ei vaaleilla turhanpäiten vaikuteltu.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Catherine_Ashton

Opiskelija 6 kuukautta, 4 viikkoa sitten 21.10.2011

"Olet tahvo!"

Joltakulta sivistyneemmältä varmaankin kysyisin perusteluja tällaiselle argumentille. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että se on ainakin joidenkin kohdalla totta mitä sanotaan vanhenemisesta. Ihminen tulee jälleen lapseksi.

"Mitä hyötyä oli tuollekaan taulapäälle Nestorille hänen anarkiastaan?"

Miten niin taulapäälle? Jos hän vilpittömästi yritti saada aikaan paremmat elinolot, on aika turha kysellä sen "hyödyn" perään.

"Millähän hänkin eli Ranskassa ollessaan? Varastamillaan varoillako?"

Toimi puuseppänä. Miksi oletit, että varastamillaan rahoilla?

"Tuoko se on sinun ihanteesi?"

En ole anarkisti, mutta, jos sellainen järjestys saataisiin toimimaan, ei se kai mikään huonoin mahdollinen järjestys olisi.

"Jos on pelasta itsesi ja vedä alas vessasta."

ks. viestini alku.

PSillanpää 6 kuukautta, 4 viikkoa sitten 21.10.2011

Työläinen, ihan vaan kysyn miten Suomen kansan "jäsenet" pääsevät vaikuttamaan virkamiestemme valintaan ja valitsemaan niitä? Taitaa se demokratiasi olla vähän huuhaata toteutettavaksi.

Työläinen 6 kuukautta, 4 viikkoa sitten 21.10.2011

"Työläinen, ihan vaan kysyn miten Suomen kansan "jäsenet" pääsevät vaikuttamaan virkamiestemme valintaan ja valitsemaan niitä?"

Eivät Suomen kansalaiset heidän valintaansa voi vaikuttaakkaan suoraan.
Politiikan pitkän linjan suunnan muutoksen mukaisesti viranhaltijoiden vaihtuvuus voisi olla mahdollista.
Ja eduskuntahan on olemassa sen vuoksi, että siellä voidaan säätää uusia lakeja näissäkin asioissa.

Että tämän sorttista demokratiaa Suomen maassa.

Kuuluuko PSillanpää eturaivon ja takaraivon välissä huu-haa?

PSillanpää 6 kuukautta, 4 viikkoa sitten 21.10.2011

Työläinen, en tiedä mitä se on mutta kysyin vain uteliaisuuttani kun otit lainauksia EUn demokratiavajeesta.

Työeläkeläinen 6 kuukautta, 4 viikkoa sitten 21.10.2011

Eikös Opiskelija paremmat elinolot ole hyöty? Minä ainakin lasken niin. Eikö olisi kannattanut heti lähteä Ranskaan puusepäksi niin olisi jäänyt suuri määrä ihmisiä tappamatta.

Kommunistit yleensä varastavat, he vain sanovat sitä eri nimellä mutta varkauttahan se on jos ilman sopimusta vie toisen omaisuutta. Sosialisointihan on suomeksi varkaus.

Jos sinun ihanteesi todella on tuon puusepän toiminta ennen puusepäksi alkamista niin olet edelleen tahvo.

Eiköhän Työläinen EU ole suurin piirtein yhtä demokraattinen virkamiestensä suhteen kuin sen jäsenmaatkin. Luottamusmiehet valitaan vaaleilla ja virkamiehet joko pätevyyden tai poliittisen sopivuuden mukaan ellei käytetä noiden yhdistelmää eli poliittisesti sopivista pätevin tai pätevistä poliittisesti sopivin.

PSillanpään huomio oli ihan paikallaan. Virkamiehet Suomenkin hallinnossa ovat ammattilaisia omine mielipiteineen mutta ministerin asia on saada ne työskentelemään ohjeidensa mukaan. Ministerihän asiat esittelee joten hänen jälkensä näkyy lopputuloksessa.

J. Alexandersson 6 kuukautta, 3 viikkoa sitten 24.10.2011

"Sosialisointihan on suomeksi varkaus."
Olen samaa mieltä. Kansainväliset sijoittajakapitalistit voisivat lakata varastamasta palkansaajien ja rehellisten yrittäjien verorahoja, kun heidän tappioitaan sosialisoidaan.

Opiskelija 6 kuukautta, 3 viikkoa sitten 24.10.2011

"Eikös Opiskelija paremmat elinolot ole hyöty?"

On, mutta, jos Mahno yritti saada aikaa paremmat elinolot ihmisille yleensä, on edelleen aika tyhmää kysyä sen henkilökohtaisen hyödyn perään.

"Eikö olisi kannattanut heti lähteä Ranskaan puusepäksi niin olisi jäänyt suuri määrä ihmisiä tappamatta."

Olet varmaan samaa mieltä esimerkiksi kaikkien suomalaisten sotaveteraanien kohdalla.

"Kommunistit yleensä varastavat, he vain sanovat sitä eri nimellä mutta varkauttahan se on jos ilman sopimusta vie toisen omaisuutta. Sosialisointihan on suomeksi varkaus."

Tuokin kovasti riippuu siitä mistä se roikkuu. Kansallistamiseen voi kai olla monta tapaa. Toisaalta, jos yhteiskunnalliset olot on kapitalistisen riiston puolesta viety kestämättömään tilanteeseen, voi riistäjä syyttää tasan itseään, kun koko yhteiskunta kääntyy häntä vastaan.

"Jos sinun ihanteesi todella on tuon puusepän toiminta ennen puusepäksi alkamista niin olet edelleen tahvo."

Vaikka et selvästikään ole niin sivistynyt, että sinulta voisi odottaa mitään tasoa minkään suhteen, voisit silti edes perustella tuon nimittelysi. Mahno ajoi omaa ideaaliaan oloissa, joissa koko entinen Venäjään imperiumi oli yhtä sisällissodan kenttää. Jos esimerkiksi nyky-Suomessa joku alkaisi koota anarkistiarmeijaa, en oikein arvostaisi moista toimintaa, mutta eri kontekstissa (kuten Mahno) se voi olla ihannekin.

J. Alexandersson 6 kuukautta, 3 viikkoa sitten 24.10.2011

Kyllä sinun Työeläkeläinen pitäisi tutustua kulloinkin kyseessä olevaan historialliseen ajanjaksoon ennen kuin ryhdyt kommentoimaan aihetta. Olet innokas keskustelija, mikä on sinänsä ilahduttavaa, mutta luvattoman usein otat kantaa konkreettisiin kysymyksiin vailla alkeellistakaan tietoa historiallis-yhteiskunnallisista faktoista, olosuhteista ja ylipäätään vailla käsitystä poliittisen historian komplisoituneesta luobteesta. Esim. tämä anarkistikysymys ja demokraattisten anarkistien väkivaltainen murskaaminen bolshevikien toimesta Venäjällä ja Ukrainassa näyttää olevan kysymys, josta sinun ei nyt kannattaisi lausua halaistua sanaa kun et ole koko murhenäytelmästä tavunkaan vertaa jyvällä.

Ohje

  • Sähköpostiosoite tulee vain tiedonantaja.fi:n toimittajan tietoon.
  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.




Sotilasliitto vieraili vaivihkaa Suomessa

15.5. 2012 – Juha Säijälä

Tanssinopettajien kyykyttämiselle loppu

9.5. 2012 – Tiedonantaja

Torilla tavataan 12. toukokuuta!

7.5. 2012 – Tiedonantaja

Helsingin Torikokous jatkaa

3.5. 2012 – Tiedonantaja

Vappuna leikkauspolitiikkaa ja EU-komentoa vastaan

30.4. 2012 – Tiedonantaja

Solidaarisuutta Suomen sosiaalifoorumissa

28.4. 2012 – Tiedonantaja

Monikulttuurisilla lätkäilloilla ennakkoluuloja vastaan

28.4. 2012 – Marko Korvela

Kuntauudistukselle on vaihtoehtoja

25.4. 2012 – Marko Korvela

Helsingin kaupunki kilpailutuksen tiellä

23.4. 2012 – Marko Korvela

Kohti kansainvälistä toimintapäivää ja kuntavaaleja

20.4. 2012 – Tiedonantaja

Tiedonantajan poimintoja Sosiaalifoorumin ohjelmasta

18.4. 2012 – Tiedonantaja

Kannattava tehdas lopetetaan Lahdessa

12.4. 2012 – Tiedonantaja - Lahti

Toisenlaisen kuntakartan äärellä

11.4. 2012 – Marko Korvela

Toteutuuko työn ja perhe-elämän yhdistäminen?

2.4. 2012 – Kaija Kiessling

Torikokous valtaa sosiaalifoorumin

29.3. 2012 – Heidi Rautionmaa

Talvivaaran ympäristötuhot otettava vakavasti

26.3. 2012 – Tiedonantaja

Suurkunnat ovat uhka lähipalveluille ja demokratialle

21.3. 2012 – Tiedonantaja

Suomen ja Israelin asekauppa lakkautettava

21.3. 2012 – Tiedonantaja

Suojeltava arvorakennus tuhottu Joensuussa

20.3. 2012 – TA-Joensuu

Kuopion Työnkulman puolesta

19.3. 2012 – Marko Korvela

Vapputervehdysten keräys alkanut

16.3. 2012 – Tiedonantaja

Leikkausten ja kiristysten kevät

15.3. 2012 – Marko Korvela

Kansa taisteli hyvinvointivaltion

14.3. 2012 – Marko Korvela

PAND: Aseet eivät tuo rauhaa Syyriaan

14.3. 2012 – Tiedonantaja

Kiellettyjä hedelmiä Israelin siirtokunnista

13.3. 2012 – Marko Korvela

Kokoomusvetoinen politiikka ei ole naisen ystävä

8.3. 2012 – Kaija Kiessling

Metallin jäsen päättää, mihin suuntaan liittoa kehitetään

7.3. 2012 – TA-Tampere

Oulun Viinivaaran pohjavesihanke on epäekologista ylellisyyttä

6.3. 2012 – Katriina Oinas

Eurokuri kovenee

5.3. 2012 – Tiedonantaja

Oulussa käveltiin hiljaa

28.2. 2012 – Matti Aalto

Steen1 palaa kehiin

28.2. 2012 – Marko Korvela

"EU:ssa ihmiset ovat pelkkiä tuotantovälineitä"

27.2. 2012 – Marko Korvela

Eurooppalainen ammattiyhdistysliike toimii karkauspäivänä

23.2. 2012 – Tiedonantaja

Joensuussa tempaistiin ilmastolain puolesta

22.2. 2012 – TA-Joensuu

Nyt on kansalaisten vuoro!

20.2. 2012 – TA-Joensuu

Lumiukot liikkeellä laskiaistiistaina

20.2. 2012 – Tiedonantaja