Etusivu
Kotimaa
Ulkomaat
Teoria
Kulttuuri
Pääkirjoitukset
Galleria
Blogit
Keskustelu
Tapahtumat
Tilaukset
Kirjakauppa
Yhteydet
Ilmoitukset
Linkit
Svenska
English

SDP ja VAS yhteen Rakennusliiton vaaleissa

Tiedonantaja – 08.02.2010


Rakennusliiton vasemmistoryhmä ja sosiaalidemokraattinen ryhmä ovat sopineet käyvänsä Rakennusliiton liittokokouksen edustajavaalit vuonna 2011 ilman poliittisia tunnuksia ja yhteisellä ehdokaslistalla kaikissa vaalipiireissä.

Rakennusliiton hallituksen päätöspöytäkirjan mukaan samalla on sovittu hallintopaikkojen jakautumisesta niin, että siinä ”huomioidaan muiden muassa yhteiskuntapoliittiset näkemykset siten, että vaaliyhteistyö on mahdollinen”.

Monia liiton ay-aktiiveja ihmetyttää yllättäen ja pienessä piirissä tehty sopimus ja poliittisen linjan häivyttäminen aikana, jolloin työnantajat ovat koventaneet politiikkaansa avoimen oikeistolaiseksi ja ajavat työntekijöiden etuja heikentäviä tavoitteitaan yhteisvoimin porvarihallituksen kanssa.

Rakennusliitto on tunnettu perinteisesti vasemmistolaisen ay-toiminnan tukipilarina ja myös vaihtoehtona sosialidemokraattisten johtajien konsensuspolitiikalle. Nyt näyttää siltä, että Vasemmistoliittoa lähellä oleva Rakennusliiton vasemmistoryhmä on luopumasta perinteistään ja sopeutumassa työehtojen heikentämiseen ja suurtyöttömyyteen.

Ajetaanko Siikaranta-opistoa alas?

Rakennusliiton johto on myös järjestelmässä ay-koulutustaan uuteen uskoon siirtämällä nykyisin Siikaranta-opistossa tapahtuvan koulutuksen suurimmalta osin alueille.

Yhteysmieskurssien lisäksi luottamusmiesten ja työsuojeluvaltuutettujen perus- ja jatkokurssit järjestetään alueilla vuoden 2011 alusta lukien. Myös ammattiosastojen toimihenkilöiden koulutus voidaan järjestää alueellisina tilaisuuksina. Tietotekniikan koulutus järjestetään osana ammattiosastojen toimihenkilöille järjestettävää koulutusta. Liiton järjestämien kurssien valikoimasta karsitaan harrastuskoulutusta, jota jäsenet voivat hankkia muulla tavoin tai jota ammattiosastot voivat järjestää jäsenille.

Lisäksi Rakennusliiton johto on sopinut liiton työttömyyskassan yhdistämisestä Puuliiton työttömyyskassan kanssa. Tämänkin operaation perimmäisiä tarkoituksia on kenttäväen keskuudessa ihmetelty.

Rakennusliitto
Rakennusliitto / www.rakennusliitto.fi



Keskustelua

Antti Sandberg 1 kuukausi sitten 08.02.2010

hmh. Mikähän älynväläys tämä nyt sitten on? Pelataan taas kokoomuksen pussiin. Ovatkohan liiton johdossa olevat henklilöt nielleet nyt sen porvarien sloganin "vastakkain asettelun aika on ohi"?
En oikein osaa nähdä tätä muiden kuin toistaiseksi vähemmistönä olleiden oikeisto puolueiden etujen mukaiseksi..

Matti Aalto 1 kuukausi sitten 08.02.2010

Kansan Uutisten mukaan:
"
Rakennusliiton puheenjohtajan Matti Harjuniemen (vas.) mukaan ryhmien välillä on asiasta keskusteltu, mutta mitään sopimusta ei ole tehty. Yhteislistalle on pyydetty myös SKP-taustaista kommunistiryhmää, mutta se on vastannut keskustelupyyntöön kieltävästi.
"
Kuinka on, onko pyydetty?

Sinällään on vaikea nähdä mitä itua on kaikkien yhteisessä vaaliliitossa.

Vassin ja kommunistien vaaliliitossa olisi ollut paljonkin itua.

Mikko Aalto 4 viikkoa, 1 päivä sitten 09.02.2010

Olisi tosiaan hyvä koko Suomesa tietää mistä oikein on kysymys.

Sinällään lause "Vastakkain asettelun aika on ohi." on kuitenkin hyvä lause. Sillä nyt, kohta kaksikymmentä vuotta sitten kapitalistiseen kokeiluun päättyneen, Neuvostoliitossa tapahtuneen sotilasvallankaappauksen jälkeen kapitalismi on osittautunut täydelliseksi umpikujaksi koko ihmiskunnan kannalta.

Todellisen maailman rauhan saavuttaminen, todellisen demokratian ja sosialismin rakentaminen on nyt koko yhteiskunnan asia.

Niin paljon asiat ovat muuttuneet sitten 1800 luvun ja niin selvää on miten ihmiskunnan tulee edetä, että lauseet "Vastakkain asettelun aika on ohi." ja "Olemme kaikki samassa veneessä." saavat nyt erilaisen merkityksen kuin menneinä aikoina.

Mikko Aalto

mikko_aalto@yahoo.com

Jonas Kettunen 4 viikkoa, 1 päivä sitten 09.02.2010

"Lisäksi Rakennusliiton johto on sopinut liiton työttömyyskassan yhdistämisestä Puuliiton työttömyyskassan kanssa. Tämänkin operaation perimmäisiä tarkoituksia on kenttäväen keskuudessa ihmetelty."

Oho.... On minulta mennyt jotakin taas ohi vaikka jatkuvasti Puuliiton tiedotteita tulee..
Liekö TEAMin kaatuminen syy liitonkassojen yhdentämiselle?? Tiedä häntä?

Nyt tarvitsemme liitonjäsenien aktiivisuutta ja ääntä kuuluviin, sekä suoraa kritiikkiä liittojenjohtoon.... Suljettujen ovien aika on OHI!!

Joonas Laine 4 viikkoa sitten 10.02.2010

Mitä haittaa työttömyyskassojen yhdistämisestä nähdäksenne olisi..? YTK:n hakemustenkäsittelyajat ovat olleet lyhyempiä mm. siitä johtuen, että siellä on jäseniä eri aloilta, eikä jonkun alan työttömyys tule ruuhkaa aiheuttavana kertapommina (kuten esim. metallilla viime vuonna).

Valtion keräämien rahojen pyörittämistähän työttömyyskassatoiminta on melkein kokonaan muutenkin, vaikka aika moni ei sitä varmaan tiedäkään.

TEAM:n yhteydessä muistan kuulleeni, että Metalli oli ainoa jonka rahoituspohja oli kunnossa, kaikkien muiden liittojen tulot eivät kattaneet kuluja. Ei muistaakseni ollut puuliittokaan kovin hyvässä hapessa, mutta ehkä J. Kettusella (tai jollakulla muulla) on muuta tietoa.

Matti Aalto 4 viikkoa sitten 10.02.2010

Ihmeen hiljaiselta tämän asian julkinen keskustelu vaikuttaa.
Uutispäivä Demarin verkkolehdestä en ole löytänyt halaistua sanaa asiasta, Rakennusliiton omasta verkkojulkaisusta en myöskään löytänyt sanaakaan asiasta.
Kansan Uutisten verkkolehdessä ainokaisen artikkelin keskustelupalstalla näyttäisi siltä että kommentteja otetaan julkaistavaksi perin harkitusti.

Mainittakoon vielä että sekä KU:n että RL:n verkkojulkaisuihin aiemmin lähettämäni asiaa sivuavat kirjoitukseni on jätetty julkaisematta.

KU:lla on toki oikeus tehdä kirjoituksilleni mitä lystää, enhän ole edes vassin jäsen, mutta RL:ssa minä olen maksava jäsen, enkä osaa pitää oikeana sitä että Liiton johto käyttää Liiton julkaisua oman asemansa pönkittämiseen ja jättää sitten jäsenistön kommentit julkaisematta.

Sinällään en ole sulkenut pois sitä mahdollisuutta että minäkin omalla vähäisellä osuudellani tukisin Suokkaan ja Harjuniemen uudelleen valintaa, mutta en hyväksy tiettyjä poliittisia koukeroita enkä tapaa jolla entisen johdon uudelleenvalintaa on alettu varmistelemaan.

Pieni kommenttiohje

  1. Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  2. Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  3. Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  4. Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.




Kriittinen ay-verkosto: solidaarisuutta satamalakkolaisille!

9.3. 2010 – Tiedonantaja

Köyhyydellä yhä useammin naisen kasvot

8.3. 2010 – Kaija Kiessling

Vantaalla 30000 nimeä terveyspalvelujen puolesta

4.3. 2010 – Marko Korvela

AKT vauhditti satamien neuvotteluja mielenosoituksella

4.3. 2010 – Marko Korvela

Turussa toimittiin Natoa vastaan

4.3. 2010 – Kaija Kiessling

Ehdoton ei lukukausimaksuille

4.3. 2010 – Marko Korvela

Tampereen kaupunki uhkaa squattia häädöllä

4.3. 2010 – Hannu Oittinen

AKT:n lakko päättyi

3.3. 2010 – Tiedonantaja

AKT:n lakossa sovintoesitys

3.3. 2010 – Marko Korvela

SKP: Kaikki tuki AKT:n työtaistelulle

2.3. 2010 – Tiedonantaja

Suomeen tarvitaan päästöjä vähentävä ilmastolaki

2.3. 2010 – Marko Korvela

Uusi julkinen johtaminen on nykyajan imperialismia

1.3. 2010 – Marko Korvela

Tiedonantaja esiin työväenlehtipäivänä

26.2. 2010 – Hannu Oittinen

Hallituspuolueet rohmuavat lapsiltakin rahat puoluetukeen

26.2. 2010 – Tiedonantaja

SKP ehdottaa vaaliliittoa VAS:lle

25.2. 2010 – Tiedonantaja

Sotilaallinen liittoutumattomuus mahdollistaa ulkopoliittista liikkumavaraa

24.2. 2010 – Marko Korvela

AKT ei ole ahne

23.2. 2010 – Hannu Oittinen

Ulkomainen työvoima samalle viivalle

18.2. 2010 – Marko Korvela

Talvivaaran uraanikaivaukset herättävät huolta

12.2. 2010 – Hannu Ketoharju

Työnantaja pelkää muutosturvatartuntaa

10.2. 2010 – Jouko Kahila

SDP ja VAS yhteen Rakennusliiton vaaleissa

8.2. 2010 – Tiedonantaja

Ei Natolle!

8.2. 2010 – Iisalmi (TA)

Rakentajilta tuki AKT:n kamppailulle

5.2. 2010 – Tiedonantaja

Tradekan palattava juurilleen

3.2. 2010 – TIedonantaja

Jyrkkä ei eläkkeiden leikkaamiselle

1.2. 2010 – Tiedonantaja

Punaisten muistoa kunnioitettiin Helsingissä

31.1. 2010 – Tiedonantaja

Ei ole pakko alistua

31.1. 2010 – Marko Korvela

Vuokratyöstä on päästävä eroon

29.1. 2010 – Marko Korvela

Tervetuloa tiedonantaja.fi -verkkolehteen!

28.1. 2010 – Tiedonantaja

Pelastetaan Tampereen palvelut

25.1. 2010 – Hannu Oittinen

Kemissä juhlittiin Demokraattisten Naisten 65-vuotista taivalta

25.1. 2010 – Kaija Kiessling

Vaihtoehto Helsingin palvelujen ”lahtauslistalle”

15.1. 2010 – Tiedonantaja

Palkankorotuksia tarvitaan

15.1. 2010 – Arto Viitaniemi

”Hiiri se kissalle takkia ompeli…”

8.1. 2010 – Yrjö Hakanen

Osattomien yhteiskunta

8.1. 2010 – Marko Korvela

banneri banneri banneri banneri banneri