Portugalissa protestoitiin hallituspolitiikkaa vastaan

Tiedonantaja – 31.05.2010


Viikonloppuna nähtiin Portugalin historian suurimpia mielenosoituksia.
Viikonloppuna nähtiin Portugalin historian suurimpia mielenosoituksia. / Portuguese Communist Party

Portugalissa yli 300 000 ihmistä osoitti viikonloppuna mieltään maan hallituksen oikeistolaista politiikkaa vastaan. Mielenosoittajien mukaan hallituksessa oleva sosialidemokraattinen puolue ja oikeisto harjoittavat "kansallisen tuhon" politiikkaa, joka kasvattaa työtä tekevän kansan riistoa.

Portugalin haliltus ilmoitti pari viikkoa sitten, että maa aikoo kiristää tuloveroja ja alentaa valtion virkamiesten palkkoja. Pääministeri Jose Socrates on väittänyt, että toimenpiteet ovat välttämättömiä Portugalin talouden rahoittamiseksi ja euron puolustamiseksi.

Maan luokkakantainen ay-liike CGTP/IN on noussut vastustamaan hallituksen leikkauspakettia. Viikonloppuna nähtiinkin Portugalin historian suurimpia mielenosoituksia.

Ay-liikkeen mukaan mielenosoitukset ovat kansan toivon ja itsevarmuuden osoitus. Kamppailu rahapiirien ja oikeiston valtaa vastaan tulee Portugalissa jatkumaan.

Kuvagalleria Portugalin kommunistisen puolueen sivuilla:

Ay-liikkeen mukaan mielenosoitukset ovat kansan toivon ja itsevarmuuden osoitus.
Ay-liikkeen mukaan mielenosoitukset ovat kansan toivon ja itsevarmuuden osoitus. / Portuguese Communist Party


Keskustelua

Partisaani 1 vuosi, 8 kuukautta sitten 31.05.2010

Virkistäviä kuvia elävistä ihmisistä.

Arvo 1 vuosi, 8 kuukautta sitten 01.06.2010

Tämä on mykistävää. Ei tähän paljon sanoja tarvita. Jotain tälläistä olen ajatellut ja toivonut. Tämä on hieno alku vaikealle tielle uuden demokraattisemman maailman luomiseksi. Suuresti kunnioitan myös Kreikan pitkää taistelua oikeuksista. Toivottovasti tämä kirvoittaa myös Espanjaa ja Italiaa taisteluun.

Pekka Virtanen 1 vuosi, 8 kuukautta sitten 03.06.2010

Maailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston antamat lainat osoitetaan hallituksille. Näin valtio takaa lainat.
Maiden sisäinen asia on miten rahat käytetään. Hyvä veli verkostot toimivat kaikkialla ja niinpä rahat pannaan talouteen antamalla lainoja rakennusyhtiöille vaikkapa koneostoihin .
Osa lainoista voidaan kierrättää yksityispankkien kautta eteenpäin.
Fiksut lainanottajat tietysti ilmoittavat etteivät he pysty maksamaan lainojaan takaisin. Näin valtio joutuu anomaan apua ulkoa ja laskemaan hallintokulujaan.
Kreikassa valtio myy omaisuuttaan voidakseen maksaa lainojaan takaisin.
Kummallista kyllä yksityissektorilta löytyy ostajia muka kannattamattomille
yrityksille. Posti ja Rautatiet ovat alennusmyynnissä.

Työeläkeläinen 1 vuosi, 8 kuukautta sitten 07.06.2010

Vanha suomalainen sanontahan on, ei ISOT sanat suuta halkaise. Eivät myöskään marssit ja mesominen paranna taloudellista tilannetta. Olkoon syy kenen hyvänsä niin taloudellinen tilanne paranee ainoastaan työtä tekemällä.

Niin Kreikka kuin Portugalikin lienevät eläneet toivossa ja yli varojensa, nyt kun aletaan vaatia kulukuria jota olisi pitänyt vaatia jo vuosia sitten luullaan marssimisen ja puheiden auttavan, vaan ei auta. Vain työ auttaa.

Minulle on jäänyt noista Etelä-Euroopan maista vähän huono kuva niiden tehokkuuden osalta, Italiassa sentään on teollisuutta mutta mitä on Kreikassa ja Portugalissa jos turismi jätetään laskuista ja maatalouden tuotteet? Velkojen maksattaminen turisteilla ei taida onnistua kilpailun vuoksi, rahan tienaaminen viinillä ja oliiviöljyllä on vuosisatojen kuluessa hiipunut kun teollisuus muualla on lisännyt muiden maiden tulotason maataloustulon yläpuolelle.

Hallituksien pitäisikin pysyä varsin tiukasti siinä mitä verot tuovat ja jättää velkaantumisen käyttäminen vain aivan poikkeustilanteisiin. Normaalissa ja nousutilanteessa pitää osa valtion tuloista käyttää velkojen maksuun jotta uusia Kreikkoja ja ehkä Portugalejakaan ei synny.

Millekäs se maailmanpankki rahansa antaisi jos ei valtioille? Euroopan valtiot ovat varsin demokraattisia ja hallitukset siten vastuussa kansalle. Omaisuuden myynti on lisäksi niitä harvoja keinoja hankkia rahaa velan maksuun, sen tietää moni yrittäjäkin -90 luvun laman jälkeen. Vai mistä kuvittelette Kreikan hallituksen saavan rahaa? Hinta taas on markkinahinta eikä kukaan huippuhintaa maksa tappiota tuottavasta firmasta kuten Kreikan rautateistä.

Mistä sinä ehdottaisit Kreikalle rahaa otettavan Pekka?

Arvo 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 10.06.2010

On typerää kenties propagandaa jälkiviisasti esittää, että nyt työnteolla korjataan kapitalistisen finanssikriisin ja reaalitalouden aiheuttama valtaisa työttömyys. Ensin tehdään sairaita ja sitten sairaala. Miten korjata tilanne, kun töitä ei enää ole. Järjestyshän on se, että korjataan järjestelmää, joka on ennen ja varsinkin nyt luonut tarpeettomat massat. Jos järjestelmä ei ole korjauskelpoinen, mitä me teemme ko. järjestelmällä? Jos Kreikka olisi ainoa Eteläisen Euroopan kriisivaltio, voisi sitä laittaa tilille. Mutta kun tämä Lottovoittajienkin maa on pahassa kriisissä laskivine BKT-tuotteineen. Kreikassakin on suuret tulo- ja varallisuuserot. Rahaa ja pääomia on, mutta pienen luokan käsissä, joka ohjaa niitä omiin tarkoituksiin ja aiheuttaa kuplat ja kriisit. Hoito on aloitettavat siitä päästä ja rajoitettava niiden valtaa. JATKUU

Arvo 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 10.06.2010

Ei kannata olla porvarillisempi kuin porvari itse, nauraahan jo porvarikin, tosin siunaa kannatuksen. Me äänestämme muutaman vuoden välein, sitten ihmettelemme, miksi kaikki menee vain huonompaa ja syntyy järjestelmäkriisejä.
Painovoiman tavoin pääoma ja taloudellinen valta lukuisin keinoin imee puolueita sen talousopin ajatteluun, joka on kansan enemmistön vastaista ja joka kurjistaa meitä sekä suhteessa kapitalistien tuloihin että absoluuttisesti suhteessa omiin tuloihin. On selvä, että kun äänestämme vain muutaman vuoden välein ja ennen kaikkea kun talouden valta, raha ja pääoman on yhden pienen klikin (gangstereiden) hallussa ja ennen kaikkea kun kun tämä klikki vain lihoo. Kumma jos ei ihmetytä, kun miljönäärit ja miljärdöörit majailevat. Ei työnteolla näin rikastu, eikä ole tarkoitustakaan. Mutta ei se ole tarkoituskaan, että toisen työnteolla toiset vetää miljoonia ja samalla ajavat yhteiskuntia kuilun partaalle. Iso Pukki on laitettu kaalimaan vartijaksi.

Demareista tehtiin vähitellen valtionhoitajapuolue ja sitä kautta sidottiin pääomapiireihin erilaisin eduin, korkein palkoin ja jopa bonuksin. Demarit olivat aikanaan edistyksellinen puolue, mutta demarien johto on pettänyt työväenaatteen. En enää äänestä SDP:n ehdokkaita. Onneksi on erilaisia ay-järjestöjä, jotka pääosin ajavat kansalaisten etuja.

Muuten on turha katsoa korkeita kannatuslukuja, iso puoluekin voi viedä kansan turmioon (populismi), sillä tärkeintä on puolueohjelman sisältö ja sen toteuttaminen. Jos Euroopan pääpuoleet ovat oikeassa, kyllä maailman pitäisi olla kaikin puolin tasa-arvoisempi elää. Ennen kun työttömiä oli vähemmän, porvarien resepti oli valheellinen: Kyllä töitä riittää kun viitsii etsiä. Ei töiden todellinen määrä tästä lisäänny. Kun porvari ei enää viitsi veisata tätä samaa virttä, hänellä on uusia reseptejä kuten töitä täytyy paiskia enemmän samalla palkalla ja eläkeikää nostaa. Tämän aatteen tarkoitus on peittää järjestelmän epäonnistuminen.

Työeläkeläinen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 10.06.2010

Tuolla sinun innollasi tuskin tulee eduskuntapaikkaa. Todellisuudessa ei ole muuta kuin työ jolla voimme paikkamme maailmassa lunastaa.

Se, että ehkä joudumme tekemään enemmän samalla palkalla on globalismia, siinä tasataan työntuloksia maailmanlaajuisesti eikä se vielä ole täydellä voimallaan päässyt meille vaikuttamaan.

Turhaa sinun on niitä pääomia ja muutamia rikkaita vainota, niitä ja heidän pääomiaan kuitenkin tarvitaan hyvin hoidettuina jotta yhteiskunta jatkaa pyörimistään. Ilman pääomia joudumme keräilykulttuuriin takaisin.

Arvo 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 14.06.2010

Taasko sinä jupiset nuo riimisi rupiset. Tuskin niihin kukaan uskoo. Että työlläkö ne rikkaudet ja pääomat syntyy? Onnittelen että olet vihdoin huomannut. Ja tietenkin laman jälkeen. Hyvähän se on eläkkeellä sanoa vaikka: että tehkää pienemmällä palkalla enemmän. Että tasataan työntuloksia? Että ei vielä ole päässyt vaikuttamaan meille täydellä voimalla. Taloustsunamiko?

Vai on ne noitavainot alkaneet, kun arvostelee pääoman ja rikkaiden ylivaltaa suhteessa kansalaisiin. Kyllä oli pääomat "hyvin hoidettuna" viimeisen hevoskuurin jälkeen 2008. Ja seuraukset näkyvät vuosia. Entä jos tulisi toinen kuuri, missä taloudessa sitä sitten ollaan?

Työeläkeläinen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 15.06.2010

Se mitä tapahtui 2008 on osoitus siitä, ettei pääomia hoideta aina hyvin joka kohdassa. Siinä on samaa ideaa kuin tupakilla käynnissä työaikana tai ylimääräisessä kahvitunnissa joskin seuraukset oivat erilaiset ja paljon vakavammat.

Aiuka rajut esimerkki erot mutta molemmat kuitenkin liittyvät teemaan ihmisluonne ja siitä emme pääse eroon kapitalistisessa emmekä sosialistisessa ajattelussa. Sen osoittaa nykyinen Venäjän johto, siellä on KGP:n miehiä huipulla joiden piti sitä kommunismin eliittiä edustaa ja suojella. Mitä ne kuitenkin tekevät? Ovat riistokapitalisteja ja keräävät ruplia omaan taskuun jättäen kansan oman onnensa nojaan, missä näkyy se sosialistinen koulutus? Vai näkyykö lainkaan?

Ihmisluonteen aikaansaannoksia vai miksi sinä sitä nimittäisit? Pitäisikö nykyihminen hävittää maapallolta ennen kuin tämä pallo taas alkaisi voida hyvin?

Palkkamme tulevat suhteellisesti pienenemään sitä mukaa kun elintaso väkirikkaissa (Kiina, Intia ja joku muukin) maissa nousee, sehän on varsin sosiaalista ja sitähän te julistatte jotta köyhillekin. Nyt kun siihen suuntaan ollaan menossa niin siitäkin valitetaan.

Arvo 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 16.06.2010

Kyllä pääomia on jo kauan hoidettu tolkuttomalla tavalla. Kun reaalitaloudessa voitot alkoivat näyttää laskevaa tendenssiä, siirryttiin finanssitaloudessa luomaan "tuotteita", joissa voitto oli suuri. Tämä on virtuaalista taloutta, jolla ei ole napanuoraa reaalitaloutetaan ikäänkuin raha kasvaisi puussa. Sillä ei ollut myöskään valvontaa, siksi sen toimintatavat ryöstäytyivät käsistä. Finanssitalous synnytti itsestään kriisin, joka kohtalokkain seurauksin levisi globaaliin kapitalismiin hävitti reaalitaloutta jopa tervettä ja loi työttömyyttä. Näin tulee esille, että kapitalismi hävittää itseään sisäisten ristiriitojensä vuoksi. Tämä jatkuu yhä.

Tältä pohjalta on väärin, että toisten rötökset maksatetaan toisilla. Jos tehdään, hän ymmärtää tilanne vain pahenee. Mitähän Keynes sanoisi?

Olen ollut useilla naisvaltaisilla aloilla. Hän parjaa taas, silla naiset on tunnollisia, ottavat kahvikupinkin päätteelle ja istuvat tunsikausia, tekevät ilmaista työtä, jota hän kannattaa. Tein välillä 12 tunnin päiviä
taloustrendejä, talousarvioita ja tilinpäätöksiä uupumukseen saakka. Jos joku tulee räkyttämään, väännän nenusta.

Puhuttiin, että Venäjä romahtaa pahemmin kuin muut, mutta sillä oli vararahastoa ja se osoittaa noin 3% kasvua, kun Suomessa lojutaan 0:ssa. Kylläpä koski Suomeakin! Kaikki kapitalisit on riistokapitalisteja=kapitalisti riistää työntekijän työn tulosta.

Leikkaaminen aiheuttaa kierteen, jolla ei ole loppua. Vain elvytys saa talouden toiminaan. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että palkat nousee, tietäähän se talouksien piristymistä.

Ohje

  • Sähköpostiosoite tulee vain tiedonantaja.fi:n toimittajan tietoon.
  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.




Euroopan unionin uudet Iran-pakotteet lisäävät sodanuhkaa

31.1. 2012 – Tiedonantaja

”Vasemmiston annettava kasvot finanssimarkkinoille ja avattava tie ulos kriisistä”

19.1. 2012 – Tiedonantaja

Sata vuotta rotusortoa vastaan

14.1. 2012 – Mark Waller

Kohti uutta Venäjää?

4.1. 2012 – Hannu Oittinen

Georgialla olisi paljon opittavaa Suomelta

3.1. 2012 – Marko Korvela

Bolivian uusi toivo

21.12. 2011 – Sami Laaksonen

Vähemmän ”Mercozya” – enemmän demokratiaa

15.12. 2011 – Tiedonantaja

Rahavallan on maksettava kriisi!

15.12. 2011 – Tiedonantaja

Venäjällä on lopetettava opposition sorto

12.12. 2011 – Tiedonantaja

Onko demokratian kehto myös sen hauta?

30.11. 2011 – Marko Korvela

Israelin apartheid-politiikka kuristaa Palestiinaa

17.11. 2011 – Marko Korvela

Venäjän kommunistit: ”On palautettava varastettu valtio”

24.9. 2011 – Erkki Susi

Totta ja tarua Kreikan taloudesta

21.9. 2011 – Erkki Susi

Kansainvälinen pankkikapina valtaa katuja

21.9. 2011 – Tiedonantaja

Syyskuun 17.: kansainvälinen vastarinnan päivä!

16.9. 2011 – Tiedonantaja

Attac kaavailee reittiä ulos talouskaaoksesta

16.8. 2011 – Tiedonantaja

Euroopan vasemmisto esittää vaihtoehtoja eurokriisin ratkaisemiseksi

8.8. 2011 – Yrjö Hakanen

Kapitalismin kriisi esillä Euroopan vasemmiston kesäyliopistossa

2.8. 2011 – Iida Ylönen

Kreikassa kahden vuorokauden yleislakko

28.6. 2011 – Tiedonantaja

Tie ulos Afganistanista

9.6. 2011 – Marko Korvela

Latinalaiseen Amerikkaan uusi kilpaileva talousliitto

19.5. 2011 – Sami Laaksonen

Swasimaan kommunistinen puolue perustettiin

23.4. 2011 – Mark Waller

Vasemmiston rintama eteni Ranskan paikallisvaaleissa

23.3. 2011 – Tiedonantaja

Israelin on lopetettava palestiinalaisalueiden miehitys

14.3. 2011 – Marko Korvela

Rytinää Saksassa

28.2. 2011 – Riia Colliander

Maailman sosiaalifoorumi kutsuu kapitalismin vastaiseen kamppailuun

16.2. 2011 – Tiedonantaja

Egyptin presidentti Mubarak eroaa

11.2. 2011 – Marko Korvela

Kymmenet tuhannet osallistuvat maailman sosiaalifoorumiin Dakarissa

8.2. 2011 – Mark Waller

Vasemmisto murskavoittoon Meksikon Guerrerossa

3.2. 2011 – Sami Laaksonen

Kansannousu Egyptissä

1.2. 2011 – Erkki Susi

Puolalaiskoneen maahansyöksyn tutkintaraportista kiistellään

28.1. 2011 – Erkki Susi

EU:n talouspolitiikka perustuu valheille

20.1. 2011 – Marko Korvela

Galleria: Maailman nuorison ja opiskelijoiden festivaali Etelä-Afrikassa

4.1. 2011 – Tiedonantaja

Antonio Lopes on toiminnan mies

2.1. 2011 – UITBB/Marko Korvela

Suomessa toistellaan USA:n syöttämää Afganistan-puppua

31.12. 2010 – Erkki Susi

Solidaarisuutta ja yhteenkuuluvuutta Etelä-Afrikan kansainvälisessä kokouksessa

9.12. 2010 – Tiedonantaja