Esikuvat esillä Helsinki Pridessä

Marko Korvela – 29.06.2010


Viime vuonna sää suosi Priden lauantain kulkuetta.
Viime vuonna sää suosi Priden lauantain kulkuetta. / HeSeta

Suomen suurin homo-, lesbo-, bi- ja transtapahtuma Helsinki Pride järjestetään pääkaupungissa tällä viikolla. Ensimmäistä kertaa tapahtumaa luotsaava toiminnanjohtaja Anne-Mari Seppola odottaa innolla, mitä tuleman pitää.

Helsingin seudun Setan järjestämä mittava festivaali on paljolti vapaaehtoistyövoiman varassa, eikä Seppolan mukaan talkoolaisten rekrytoinnissa ole ilmennyt toistaiseksi ongelmia.

Tämän vuoden Pride-teemana ovat idolit. Tarkoitus on viikon aikana pohtia eri tavoin esikuvia ja miettiä, onko esimerkiksi olemassa yhteisiä sateenkaari-idoleita. Populaarikulttuurissa esiintyy jatkuvasti enemmän hblt-hahmoja, mutta kaikkia eivät Seppolan mukaan esimerkiksi televisiosarja L-koodin stereotyyppiset lesbohahmot miellytä.

– Haluaisin itse nähdä enemmän erilaisia hahmoja, joille seksuaalisuus ei ole ongelma. Esimerkiksi Salatuissa elämissä kuvatut lesbosuhteet vaikuttavat luonnollisilta, sanoo Seppola.

Hän arvioi, että sateenkaarikulttuurissa eletään murroksen aikaa. Vuosikymmeniä jatkunut menestyksekäs kamppailu seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen yhteisten oikeuksien puolesta ja epäkohtien poistamiseksi on luonut tilaa korostaa myös väen moninaisuutta ja sisäisiä eroja. Joku saattaa esimerkiksi kritisoida, miksi omaa seksuaalista suuntautumistaan pitää kaiken maailman kulkueissa muille toitotella.

– Pride juhlistaa sitä, mitä on saavutettu, mutta muistuttaa myös siitä, etteivät kaikilla asiat vielä ole kunnossa. Niin kauan kuin maailmassa on maita, joissa homoseksuaalisuudesta rangaistaan kuolemantuomiolla, on myös syytä osoittaa mieltä, toteaa Seppola.

Kansanvälinen solidaarisuus on tärkeä osa hlbt-kulttuuria. Suomesta on osallistumassa väkeä muun muassa Puolan Varsovassa heinäkuun alussa järjestettävään EuroPride-tapahtumaan.

Helsingin Pridessä keskustellaan tänä vuonna erityisesti transsukupuolisten oikeuksista. Seppolan mukaan sekä työelämän yhdenvertaisuudessa että lainsäädännössä löytyy tältä osin vielä paljon viilattavaa.

Vaikuttaisi myös siltä, että talouden lama koventaa asenteita erilaisia vähemmistöjä kohtaan, olipa kyse sitten maahanmuuttajista tai eri seksuaalisista suuntauksista. Tästä esimerkkinä on Helsingin kaupunginvaltuustossa vastikään käyty keskustelu kaupungin virallisesta roolista tapahtumassa, mikä on herättänyt kriittisiä puheenvuoroja konservatiivisissa piireissä.

Seppolan mukaan valtaosa kommenteista on kaikesta huolimatta ollut myönteisiä ja että yleinen asenneilmapiiri on vuosien saatossa muuttunut positiiviseen suuntaan.

Pride-viikolla on tarjontaa jokaiseen makuun. Seppola itse nostaa esille lauantaina 3. heinäkuuta Burleski-klubilla pidettävän pääjuhlan sekä maanantaista torstaihin Lost&Foundissa järjestettävät Pride-klubit, joihin on vapaa pääsy.

Lauantaina päivällä nähdään Helsingin keskustassa myös jo perinteinen ja värikäs Pride-marssi, joka huipentuu puistojuhlaan Hakasalmen puistossa Töölönlahden rannalla. (MK)

www.helsinkipride.fi



Keskustelua

Pekka Virtanen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 29.06.2010

Yhä useammin tapaa ihmisiä , jotka kertovat koiransa pitävän mielialaa yllä ja tekevän elämästä elämisen arvoisen.
Koira kiskoo lenkille ja hapenottoon.
Kun kirkko nyt pinnistelee ollakseen ajan hermolla niin on ennustettavissa , että
seuraava edistysaskel on kotieläimen ja
isäntänsä välisen suhteen siunaaminen.
Siunaahan kirkko jo kerran vuodessa
Hgin Tuomiokirkon portailla , sinne tuotuja maskotteja. Ehkä voisi jo kultaisen noutajan ja isäntänsä vihkiä avioliiton omaiseen suhteeseen.
Katoliset papit ovat fiksuja rahan tarpeessaan ja kastavat vaikkapa kuorma-autoja, busseja ja uusia taxiautoja. Myös erilaisten liiketilojen
vihkiminen on tuottavaa puuhaa. Saahan
katolinen kirkko tulonsa pääasiallisesti sakramenttien myynnistä ja juuri tästä
maallisen omaisuuden pyhittämisestä.
Monet entiset kommunistit ovat takkia kääntäessään löytäneet lohtua
ortodoksikirkon salaperäisistä jumalanpalvelusmenoista ja varmasti alunperin kärpästen karkoittamiseksi
tarkoitetun savun tuoksu on huumannut
heidät lopullisesti. Kun laulut vielä
soivat kauniisti ja harmooninen laulu kuuluu käsittämättömällä kirkkoslaavilla
niin heikkomielinen lankeaa nirvanaan.
Demareista löytyy petturipiispoja ja
isä nitroja. AMEN.

Kirsti Era 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 01.07.2010

Vanha vitsi, Pekka Virtanen, PerSun kansanedustaja teki tuon eduskunnassa jo kuukausia sitten. Ja leimattiin hy-vin fiksuksi heteromieheksi, kuten minäkin Sinut nyt.
Syrjittyjen oikeuksia ja yleisiä ihmisoikeuksia nyt vain puolustetaan, vaikka jonkun kuinka tekisi mieli nimitellä lähimmäisiään koiriksi.

Pekka Virtanen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 03.07.2010

Ei nyt ollut kysymys nimitellä lähimmäisiä koiraksi vaan arvostella
kirkon ahneutta sen yrittäessä kalastella kansansuosiota keinoilla millä tahansa.
Perussuomalaiset ovat varteenotettava poliittinen toimija ,jolta voisi jotain
oppia sensijaan että katkeruus sitä kohtaan on muodostumassa jankutuksesi.
Eläkevaarin lamautuva hormoonitoiminta
sulkee pois näistä homohetero-keskusteluista. Kun lasketaan vielä
pois kiinnostukseni kohteista turkiseläintuotanto, häkkikanojen onnellisuusaste,juopuneiden henkilöiden
ihmisoikeudet seksuaalisissa suhteissa.
(Amnestyn kampanja) ja hokeminen , että
toisenlainen maailma on mahdollinen,niin täytyy tunnustaa,että
taidan olla niinku out ! Et niinku
vekka pelistä.

Helge Savolainen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 03.07.2010

Kun vasemmistoa kiinnostaa enemmän homojen jonot kuin leipäjonot niin rangaistus tulee. Se tulee vaaleissa. Todelliset syrjäytyneet on unohdettu. Vasemmistoliitto kilpailee nyt 5. suurimman puolueen paikasta! Homot, graffitit, kasvisruoka... kaiken tuon tekee paremmin Vihreät, Kokoomuksen ikioma puisto-osasto. Sateenkaarta kurkoittavien "arvojohtajien" olisi hyvä muistaa: "Uurnilla tavataan".

Juha Ruokola 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 07.07.2010

Vasemmistoliiton suhtautumisesta en nyt tähän asiaan tiedä, mutta ainakin SKP ja Tiedonantaja kertoo hyvin aktiivisesti köyhistä ja leipäjonoista. (joidenkin mielestä liikaa). Pridestäkin on hyvä mainita, mutta ei tarkoita, että SKP olisi syrjäytynyttä kansaa unohtamassa.

Juha Kovanen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 07.07.2010

Homofobia ei vaan oikein istu vasemmistolaiseen millään konstilla. Pekka Virtanen voisi käyttää taitojaan Pride-kulkueeseen iskeneiden nuorten miesten taustojen ja motiiveiden selvittelyyn.

Partisaani 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 08.07.2010

Eihän tuo mikään kirkollinen tapahtuma ollut. Jossain toisessa yhteydessä paikallaan ollut kirkon populismin ja liberaalivasemmiston arvostelu taitaa tässä tapauksessa olla vain savuverho Virtasen omalle sovinismille.

Helge Savolainen hiihtää samoja latuja, irrottaen seksuaalisen tasavertaisuuden asian luokkataistelusta ja koittaen asettaa sen köyhien asiaa vastaan. Graffitit ja kasvisruoka eivät liity toisiinsa eivätkä edes homoihin, eikä niitä yhteenniputtamalla ajeta sen enempää hetero- kuin homoköyhienkään asiaa.

Voisi olla korkea aika jo täälläkin keskittyä siihen, miten uusnatsien kaasuiskuun tulisi vastata. He eivät välttämättä toimineet yksin, vaan jäljet voivat hyvinkin johtaa "Ruotsalaisen vastarintaliikkeen" Suomen etäpesäkkeeseen.

Risto Saastamoinen 1 vuosi, 7 kuukautta sitten 08.07.2010

Kommareitten lehdessä mainostetaan
homojen solidaarisuuskerhotoimintaa.
Onko homojen tiedotuksissa mahdollisesti
SKP:n tiedotteita.
Annetaan kaikkien kukkien kukkia kunnes
lakastuvat.

Juha Ruokoloa 1 vuosi, 6 kuukautta sitten 10.07.2010

Varmasti muidenkin puolueiden lehdissä on maininta Pridestä, joten onko sekin Risto Saastamoisen mielestä kummallista. Niinhän valtakunnalliset lehdetkin ovat kulkueesta maininnet, joten Risto voi homolehdistä tarkistaa mahdolliset muut mainokset.

Pekka Virtanen 1 vuosi, 6 kuukautta sitten 10.07.2010

Rikollisen toiminnan tutkiminen kuuluu
Suomessa poliisille.
Poliittisille puolueille kuuluu ajaa
oikeaksi tuntemiaan asioita.
Poliittinen puolue menestyy mikäli saa
riittävästi ääniä ohjelmansa taakse tai
kansaa miellyttävien ehdokkaidensa tueksi.
Pippurikaasu ja Setan toimiston tuhriminen on uutisten mukaan lisännyt
tämän kansanliikkeen jäsenmäärää.
Tästä voinevat vähemmistöt olla tyytyväisiä. Ketä mustapaidat olivat
selviää ehkä tai sitten ei.
Suomessa viranomaiset käyttivät kyynelkaasua viimeksi mielenosoituksissa vuonna 1962.Monissa
kehitysmaissa kaasua nieleskellään
jatkuvasti.
USA:n poliisikouluissa opetetaan mielenosoitusten laannuttamista
solutustekniikalla. Pahimmat riehujat
värvää poliisi itse , jotta saa syyn
repressio-toimiin.
Näin mielestäni tapahtui Makasiinien
polttopuuhissa ja ASEMIN kokouksen
vastamiekkarissa.

Ohje

  • Sähköpostiosoite tulee vain tiedonantaja.fi:n toimittajan tietoon.
  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.




Haavistoa äänestämällä kokoomusta vastaan

27.1. 2012 – Tiedonantaja

Oulussa kyseenalaisia metsähakkuita

26.1. 2012 – Tiedonantaja - Oulu

SKP vaatii presidentinvaalissa ulkopolitiikan pääkysymykset esille

25.1. 2012 – Tiedonantaja

Politiikan suunnan muutosta ja uutta otetta omaan toimintaan

13.1. 2012 – Tiedonantaja

Niinistö, Nato, eurokriisi ja tuloerot

12.1. 2012 – Yrjö Hakanen

”Elämä on mennyt loivalla kierteellä köyhyyteen”

2.1. 2012 – Hannu Oittinen

Tulonjako suosii pääomaa

30.12. 2011 – Tiedonantaja

Mitta täyttymässä Helsingin kotihoidossa

29.12. 2011 – Marko Korvela

Rauhallista joulua!

23.12. 2011 – Tiedonantaja

Tulitauko hallitukselle!

22.12. 2011 – Tiedonantaja

Toriliike etsii vaihtoehtoja finanssikapitalismille

16.12. 2011 – Tiedonantaja

Suomen kommunistinen puolue palasi puoluerekisteriin

12.12. 2011 – Tiedonantaja

Suomen ulkopolitiikan suuri linja on yhä puolueettomuus

9.12. 2011 – Erkki Susi

Raamisopimus tulee työntekijöille historiallisen kalliiksi

29.11. 2011 – Tiedonantaja

Hallituksen kuntauudistus on suuri markkina-alueuudistus

29.11. 2011 – Hannu Oittinen

Pankkien vastaista toimintaa ma 28. marraskuuta

21.11. 2011 – Tiedonantaja

Eliitti ajaa Eurooppaa suurlamaan

21.11. 2011 – Marko Korvela

Turun sosiaalifoorumi etsi vaikutusmahdollisuuksia

8.11. 2011 – Camilla Kantola

YTN jatkaa teknologiateollisuuden lakkoa

3.11. 2011 – Tiedonantaja

Entä jos valitsemme toisin?

3.11. 2011 – Tiedonantaja

EMU:lla ei ole tulevaisuutta

31.10. 2011 – Marko Korvela

"Ei ole hurraa-huutoja kuulunut"

31.10. 2011 – Hannu Oittinen

SKP palaa puoluerekisteriin

27.10. 2011 – Tiedonantaja

Hesari suoltaa uusliberalistista propagandaa

24.10. 2011 – Tiedonantaja

Teknologiateollisuuden lakko alkoi

21.10. 2011 – Tiedonantaja

Seminaarissa setvitään euron kriisiä

18.10. 2011 – Tiedonantaja

Toriliike vaatii muutosta ja demokratiaa

18.10. 2011 – Tiedonantaja

"Me olemme 99 prosenttia!"

14.10. 2011 – Marko Korvela

Raamihuijaus: työmarkkinasopimus alentaa reaalipalkkoja

14.10. 2011 – Tiedonantaja - Hannu Oittinen

Helsingin Maanantaiklubilla mentiin Taanilan tahdissa

14.10. 2011 – Marko Korvela

Kaikki torille 15. lokakuuta!

12.10. 2011 – Tiedonantaja

Pääkallomerkki hallituksen budjetille

8.10. 2011 – Marko Korvela

Tukea teknologiateollisuuden ammattiliittojen vaatimukselle

7.10. 2011 – Tiedonantaja

Torien liike tulee Suomeen

5.10. 2011 – Marko Korvela

Sosiaalifoorumiliike tuli Ouluun

21.9. 2011 – Tiedonantaja

Tiedonantaja-festivaali kokosi vasemmistovoimia

19.9. 2011 – Tiedonantaja