Ydinvoiman vastainen kampanjointi jatkuu

Marko Korvela – 21.08.2010


Äänestä ydinvoima historiaan -kampanjakin jatkuu ainakin eduskuntavaaleihin saakka, muistutti kampanjan koordinaattori Maria Nuutinen.
Äänestä ydinvoima historiaan -kampanjakin jatkuu ainakin eduskuntavaaleihin saakka, muistutti kampanjan koordinaattori Maria Nuutinen. / Veikko Koivusalo

Eduskunta teki heinäkuun alussa periaatepäätöksen kahden uuden ydinreaktorin rakentamisluvista. Siihen on nyt tyydyttävä ydinvoiman vastustajienkin.

Vai onko?

– Periaatepäätöksestä on vielä pitkä matka ydinenergian tuotantoon. Äänestä ydinvoima historiaan -kampanjakin jatkuu ainakin eduskuntavaaleihin saakka, muistutti kampanjan koordinaattori Maria Nuutinen keskiviikkona. Helsingin kommunistiset nuoret järjestivät ilmastoillan, jossa pohdittiin erilaisia tapoja vaikuttaa ilmasto- ja energiapolitiikkaan.

Myös ympäristöjärjestö Greenpeacessa toimiva Nuutinen esitteli erilaisia järjestön käyttämiä vaikuttamisen tapoja. Julkisuudessa eniten huomiota ovat saaneet suoran toiminnan iskut, joiden tarkoituksena on kiinnittää huomiota erilaisiin ympäristöongelmiin ja osoittaa huonosti käyttäytyviä yrityksiä ja poliitikkoja.

– Greenpeacen keinovalikoimaan kuuluvat myös kulissien takana vaikuttaminen, lobbaaminen ja esimerkiksi perinteinen nimienkeruu.

Konkreettisen vaikuttamisen osalta keskusteltiin erityisesti ydinvoimarakennusluvan saaneen Fennovoiman taustalla olevista yrityksistä, joita ovat mm. kauppaketjuista S-ryhmä ja K-ryhmä sekä elintarvikefirmat Atria, Myllyn Paras ja Valio. Osuustoiminnallisen S-ryhmän HOK-Elannon osalta on jo jätetty edustajistolle aloite, ettei HOK-Elanto osallistuisi ydinvoimalahankkeen rahoittamiseen.

Suomen kommunistisen puolueen Helsingin piirin puheenjohtaja, Helsingin ympäristölautakunnan jäsen Lauri Alhojärvi huomautti, että pelkällä lobbaamisella ja kansalaisjärjestötoiminnalla ei ympäristön kannalta tuhoisaa kapitalistista järjestelmää horjuteta.

– Kapitalismin olemus on voiton tuottaminen pienelle eliitille ympäristön kustannuksella. Ihmisellä on aina erilaisia tarpeita, joita tyydytetään tuotannon kautta. Tuotantovälineiden omistajalla on valtaa päättää myös siitä, miten tuotannossa otetaan ympäristö huomioon, sanoi Alhojärvi.

Hänen mukaansa kansalaisjärjestöillä on tärkeä osa tiedottamisessa ja ihmisten aktivoimisessa. Sen sijaan kestävien ympäristöratkaisujen ja talousmallien soveltaminen vaatii laajempaa joukkovoimaa.

Saarretaan Olkiluoto!

Ydinvoiman vastaista toimintaa on luvassa viikon päästä lauantaina, 28. elokuuta, jolloin tempaistaan Olkiluodossa. Tarkoituksena on suoralla toiminnalla sulkea ydinvoimalan tiet päivän ajaksi. Tapaamispaikkana on lauantaiaamuna klo 6 Raumantien ja Olkiluodontien risteyksessä sijaitsevan bensa-aseman (Ydinportti) parkkipaikka.

Lauantai-iltana pidetään Nihattulan koululla juhlat. Sunnuntaina on vuorossa ydinjäteongelmaa käsittelevä seminaari samassa paikassa. Lisätietoja tempauksesta löytyy osoitteesta olkiluotoblockade.info (MK)



Keskustelua

Pekka Virtanen 1 vuosi, 5 kuukautta sitten 21.08.2010

Ja taas käyttöön
http://www.namebase.org
1 Namesearch kohtaan hakusanana
Greenpeace ja
2 esiintulevasta kuviosta klikkaa
Greenpeace USA ja 3 sitten klikkaat
Social network diagram of Greenpeace
esiin tulevasta kuviosta 4 voi
jokaisen nimen klikata
ja nähdä yhteydet ja esiin tulevat nimet. Jää jokaisen tutkijan oman
kriteerin varaan mitä kuvioista saa
selville. 5 laskeutumalla Screenillä
alaspäin saa nimilistat täydellisinä
esiin.

Ohje

  • Sähköpostiosoite tulee vain tiedonantaja.fi:n toimittajan tietoon.
  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.




Tekoja ja vaihtoehtoja kuntavaaleihin

7.2. 2012 – Tiedonantaja

Haavistoa äänestämällä kokoomusta vastaan

27.1. 2012 – Tiedonantaja

Oulussa kyseenalaisia metsähakkuita

26.1. 2012 – Tiedonantaja - Oulu

SKP vaatii presidentinvaalissa ulkopolitiikan pääkysymykset esille

25.1. 2012 – Tiedonantaja

Politiikan suunnan muutosta ja uutta otetta omaan toimintaan

13.1. 2012 – Tiedonantaja

Niinistö, Nato, eurokriisi ja tuloerot

12.1. 2012 – Yrjö Hakanen

”Elämä on mennyt loivalla kierteellä köyhyyteen”

2.1. 2012 – Hannu Oittinen

Tulonjako suosii pääomaa

30.12. 2011 – Tiedonantaja

Mitta täyttymässä Helsingin kotihoidossa

29.12. 2011 – Marko Korvela

Rauhallista joulua!

23.12. 2011 – Tiedonantaja

Tulitauko hallitukselle!

22.12. 2011 – Tiedonantaja

Toriliike etsii vaihtoehtoja finanssikapitalismille

16.12. 2011 – Tiedonantaja

Suomen kommunistinen puolue palasi puoluerekisteriin

12.12. 2011 – Tiedonantaja

Suomen ulkopolitiikan suuri linja on yhä puolueettomuus

9.12. 2011 – Erkki Susi

Raamisopimus tulee työntekijöille historiallisen kalliiksi

29.11. 2011 – Tiedonantaja

Hallituksen kuntauudistus on suuri markkina-alueuudistus

29.11. 2011 – Hannu Oittinen

Pankkien vastaista toimintaa ma 28. marraskuuta

21.11. 2011 – Tiedonantaja

Eliitti ajaa Eurooppaa suurlamaan

21.11. 2011 – Marko Korvela

Turun sosiaalifoorumi etsi vaikutusmahdollisuuksia

8.11. 2011 – Camilla Kantola

YTN jatkaa teknologiateollisuuden lakkoa

3.11. 2011 – Tiedonantaja

Entä jos valitsemme toisin?

3.11. 2011 – Tiedonantaja

EMU:lla ei ole tulevaisuutta

31.10. 2011 – Marko Korvela

"Ei ole hurraa-huutoja kuulunut"

31.10. 2011 – Hannu Oittinen

SKP palaa puoluerekisteriin

27.10. 2011 – Tiedonantaja

Hesari suoltaa uusliberalistista propagandaa

24.10. 2011 – Tiedonantaja

Teknologiateollisuuden lakko alkoi

21.10. 2011 – Tiedonantaja

Seminaarissa setvitään euron kriisiä

18.10. 2011 – Tiedonantaja

Toriliike vaatii muutosta ja demokratiaa

18.10. 2011 – Tiedonantaja

"Me olemme 99 prosenttia!"

14.10. 2011 – Marko Korvela

Raamihuijaus: työmarkkinasopimus alentaa reaalipalkkoja

14.10. 2011 – Tiedonantaja - Hannu Oittinen

Helsingin Maanantaiklubilla mentiin Taanilan tahdissa

14.10. 2011 – Marko Korvela

Kaikki torille 15. lokakuuta!

12.10. 2011 – Tiedonantaja

Pääkallomerkki hallituksen budjetille

8.10. 2011 – Marko Korvela

Tukea teknologiateollisuuden ammattiliittojen vaatimukselle

7.10. 2011 – Tiedonantaja

Torien liike tulee Suomeen

5.10. 2011 – Marko Korvela

Sosiaalifoorumiliike tuli Ouluun

21.9. 2011 – Tiedonantaja