Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Markkinoiden diktatuuri valtaa Kreikkaa ja Eurooppaa

    Ulkomaat
    12.5.2010 - 11:53
    Tiedonantaja
    KKE
    PAME osoitti mieltään torstaina 6.5. protestoidakseen edellisen päivän yleislakon aikaisia väkivaltaisuuksia vastaan. / KKE |

    JHL:n eurooppalaisen kattojärjestön EPSU:n kansliapäällikkö Carola Fischbach-Pyttelin mukaan Eurooppa tarvitsee julkista sektoria emmän kuin koskaan päästäkseen ylös ahneiden pankkiirien luomasta kriisistä, mutta EU:n politiikka on täysin päinvastaista.

    – Nyt Kreikasta on tehty laboratorio, jossa EU kokeilee miten pitkälle se voi mennä.

    EU-maiden sopimalla tukipaketilla ei auteta kreikkalaisia vaan juuri niitä tahoja jotka kriisin aiheuttivatkin – pankkeja ja rahoituslaitoksia. Kreikka on maksanut jo 300 miljardia euroa pelkkää korkoa.

    Tilannetta voi verrata markkinoiden diktatuuriin: demokratia on Kreikassa käytännössä lakkautettu. Työehtosopimuksista ei enää voi neuvotella ja valitusoikeutta ei ole kun EU ja IMF ulosmittaavat valtion toimintoja.

    Myöskään Synaspismós-puolueessa toimiva Ateenan kuntatyöläisten liiton Costas Isychos ei peittele närkästystään. Hän toteaa vapaan kaupan laissez faire-dogman tulleen tiensä päähän – eikä se ole enää vasemmistolainen mielipide vaan objektiivinen fakta.

    Viimeistään Kreikka osoittaa ettei vuonna 2008 alkaneessa lamassa ole kyse vain yksittäisistä finanssikriiseistä vaan koko globaalin kapitalistisen järjestelmän mahdottomuudesta.

    – Ongelma koskee Välimeren valtioiden lisäksi koko Eurooppaa ja maailmaa. Kyse on maailmanlaajuisesta pääoman sodasta yhteiskuntaa vastaan, lataa Isychos.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    Selvitys (29.1.) kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen valtakunnallisen kokonaiskuvan vauvoille, taaperoille ja heidän perheilleen suunnatuista kulttuuripalveluista.

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Veikko Koivusalo 21.5.2013 –kuva toivo koivisto kopio
    Uutiset
    29.1.2026
    Yrjö Hakanen

    Työväenliikkeen valokuvaaja on poissa

    Caracas from El Calvario
    Ulkomaat
    29.1.2026
    TA
    Tilaajille

    Venezuelan hallitus torjuu väitteet salaisista neuvotteluista

    Ulkomaat
    29.1.2026
    TA
    Tilaajille

    Komintern tammikuu 2026

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!